Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

12 dönüm SİT alanı satılmış

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 865
199
12 dönüm SİT alanı satılmış

Bursa Emniyet Müdürlüğü’nün, İstanbul DGM Başsavcılığı’nın talimatıyla düzenlediği “Yeşil Vadi” operasyonu, hileli hisseli par...


Hisseli parsel satışının yasak olması nedeniyle, Karamürsel Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan “borç-alacak” davası çerçevesinde de satışların “meşruluk kazanması” sağlandı. Operasyonda yakalanan kişilerin, özellikle kentin doğu bölgesinde bulunan Demetevler, Vakıf, Değirmenönü, Şirinevler, Hacivat ve Arabayatağı gibi bölgelerdeki tarım arazilerini de bu yöntemle parselledikleri saptandı.

       

“HİLELİ HİSSELİ PARSEL” NEDİR?

        3194 sayılı İmar Kanunu’nun 18. maddesi, imar planı olmayan yerlerde her türlü yapılaşma amacıyla hisseli arsa ve arazi satışlarını yasaklaması nedeniyle, buralarda hisseli satışlar, özellikle mahkeme kararlarıyla ve “hileli” olarak yapılıyor. Bu tür davalar, Bursa dışındaki mahkemelerde borç-alacak davası biçiminde açılıyor. Arsayı satın alan kişi, yer sahibi ya da arsaları toplayan emlakçinin kendisine borcu olduğunu gösteren bir belgeyle mahkemeye başvuruyor. Davalı kişi de borcu olduğunu kabul ederek, ödeme gücü olmadığını savunuyor ve borcuna karşılık arsasını alacaklıya veriyor. Alacaklı görünen kişi de “devr-i icra” yoluyla yasal olarak arsanın yeni sahibi oluyor.

        Bursa Büyükşehir ve merkez ilçe belediyeleri, Bursa Ovası’nda kaçak yapılaşmanın en önemli nedeni olan hileli hisseli parsel satışlarına karşı yıllar önce savaş açmışlar, Bursa mahkemeleri de bu tür davalara bakmama kararı almışlardı.

Ntv

Bursa Emniyet Müdürlüğü’nün, İstanbul DGM Başsavcılığı’nın talimatıyla düzenlediği “Yeşil Vadi” operasyonu, hileli hisseli par...