Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

13 Şubat haftasının CDleri

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 453
44
13 Şubat haftasının CDleri

13 Şubat—  Birbirinden ünlü ustalar; Glenn Moore, Arto Tunçboyacıyan ve Rabih Abou Khalil bir CD’de buluştu. Öte yanda bir efsanenin ...
       

GLENN MOORE DOSTLAR MECLİSİNDE....

       

       Albümün sahibi klasik müziğin devlerinden, Glenn Moore. Arkadaşları da öyle arka plana atılacak müzisyenler değil: 16 Şubat’ta İş Sanat’ta hayranları ile buluşacak olan Rabih Abou Khalil, “Ben Anadolu’nun müziği yapıyorum” diyen Arto Tunçboyacıyan, elektronik basın emektarlarından Steve Swallow ve modern müziğin ünlü isimlerinden Carla Bley. Hani Amerikalılar’ın bir deyimi vardır “Like a glove” (Elidven gibi). Sözün hakkını veren bir uyum sözkonusu Glenn Moore’un “Nude Bass Ascending...” albümünde.

       Albüm kapağında Patrick Hinley’nin uzunca bir yazısı var Glenn Moore ve müziği ile ilgili. Hinley, 25 yıldır tanıdığı müzisyen arkadaşının her albümünde yeniden şaşrıdığını ve kendisinin kontrbasla adeta dans ettiğini söylüyor. Ve belki de albüm için söylenebilecek en güzel şeyleri, kapakta sıralıyor:

       

       “Her ne kadar albüm adını Marcel Duchamp’ın başyapıtlarından birinden alıyorsa da, benim en büyük adayım, sürrealizmin ustalarından Rene Magritte olurdu. Her ikisi de (Moore ve Magritte) birbirine benzemeyen parçaları, büyük bir ustalıkla biraraya getirebiliyor ve ortaya çıkan sonucun ne kadar güçlü olduğu gerçeği, insanın üzerindeki o ilk intibayı bile pas geçip derinlere .uulaşabiliyor. Son günlerde böyle eserlere pek rastlayamıyoruz doğrusu”

       Schott Music and Media

       

       

NEYZEN TEVFİK

       Bir efsane haline gelen sanatçının sesi, üflediği ney bir albümde ilk kez bir arada müzikseverlere sunuluyor. Zamanın en renkli kişisi ve sanatının usta yorumcusu olan Neyzen Tevfik’in “Hiç’in Azab-ı Mukaddesi” adı verilen albümüyle geçmişin bu gizemli sesini dinleyebileceksiniz. Yıllardır Neyzen Tevfik ile ilgili dökümanları biriktiren Kubilay Dökmetaş’ın görsel ve ses-kayıt arşivi, daha önce sanatçı hakkında bir kitap yazan Mehmet Ergün’ün kaleme aldığı özgün metniyle birlikte saklanacak bir albüm haline gelmiş.

       Bildik Klasik türk Müziği eserlerini yorumladığında kendi üslubunu katmasıyla ortaya bambaşka bir eser koyan Neyzen Tevfik, müzikle ilgilenen herkesin arşivinde bulundurması gereken bir çalışma.

       Kalan / Arşiv serisi

       

       

YUSUF LATEEF - THE AFRİCAN-AMERİCAN EPİC SUİTE

       Müzik dünyasında usta olduğu üflemeli çalgılarda olduğu kadar etnolog, ressam, şair ve felsefeci yanlarıyla da tanınan Yusuf Lateef, ilginç bir çalışma ile karşımızda. Ralph Jones, Federico Ramos, Charles Moore ve Adam Rudolph’dan oluşan Eternal Wind ile David de Villiers yönetimindeki Köln Radyo Senfoni Orkestrası eşliğinde Afro-Amerikan kökenli müzikal deneyimlerini genişletiyor. Kimi parçalarda 300 yıl geriye, Batı Afrika’ya, kabilelere uzanıyoruz. 1987 Grammy ödüllü Lateef, caz ve etnik müzikleri senfonik düzenlemeleri ile tanınıyor.

       ACT Music

       

       

DAMLALAR- GÜLAY

       Temiz bir ses, güzel yorumlar. Son yılların yükselen müzik türü Türk Halk Müziği’nde yeni sesler, yeni yorumlar bir hayli çoğaldı. Bir zamandır özel bir TV kanalında Halk Müziği ile ilgili bir programda dikkatleri üzerine çeken Gülay, çalışmalarını ‘Damlalar’ adı altında toplamış. Büyük bir çoğunluğu anonim olan ve bildiğimiz türküleri kendi yorumuyla seslendiren Gülay, Göç adlı bir türküye söz yazmış. Türküleri seslendiren müzik aletleri arasında klasik kaval, kemane, cura, bağlamanın dışında bas ve gitar gibi batı müziği aletleri de katılmış.

       Kalan

       

Ntv

13 Şubat—  Birbirinden ünlü ustalar; Glenn Moore, Arto Tunçboyacıyan ve Rabih Abou Khalil bir CD’de buluştu. Öte yanda bir efsanenin ...