Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

14 kasım haftasının kitapları

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 798
49
14 kasım haftasının kitapları

14 Kasım—  Bu hafta deneme ve inceleme kitapları daha çok öne çıkıyor gibi. İlk gözümüze çarpan usta yazar Stanislaw Lem’in mizahla ö...
       

HAZİRAN, TEKRAR

       Şairin penceresinden denemeler

       Edebiyatta adını şair olarak duyuran, ama düzyazılarında da aynı tadı vermeyi başaran isimlerden Ergülen. Çevresinde yaşanan olayları, insanları kaleme aldığı denemelerinde şair duyarlılığı, çocuksu saf bakışı yansıtıyor. Gazete yazılarınının tadını sevenler, tüm düzyazılarını bir arada bulacaklar.

       Haydar Ergülen

       (Denemeler)

       Can Yayınları, 222 sayfa

       

       

ORSON WELLES: BİR AMERİKAN MİTOSU

       O bir dahiydi

       Yıllardır, yönettiği “Yurttaş Kane” en iyi filmlerin birinci sırasındadır. Amerikalıların paranoya, histeri, yüzeysel bilgilenmesiyle alay edecek kadar gözüpek ve akıllıdır (1938 yılında uzaylıların dünyayı istila ettiği haberi). Bu gözüpekliğininin bedelini ödeyecek kadar da onurlu ve tavizsizdir (uzun zaman iş bulamamış, hak ettiği yere hiç gelememiştir). Bu küçük kitap ona biraz daha yakından bakıyor.

       G. Cabrera Infante

       (Deneme)

       Çeviren: S. Özpalabıyıklar

       Sel Yayıncılık, 44 sayfa

       

       

KIŞ RUHU

       Dünyanın neresindeyiz, nasıl bakıyoruz?

       Ünlü bilimadamının sürgün, göçmenlik, sömürge ile günümüzdeki edebiyat eleştirisi üzerine kaleme aldığı dokuz yazısı bir arada. Günümüz dünyasının sorunlarına ilgi duyan herkesin şöyle ya da böyle açılımlar bulabileceği bir derleme. Kitaptan bazı başlıklar size daha iyi fikir verebilir “Şarkiyatçılığı Yeniden Düşünmek”, “Çağdaş Eleştiride Gidilen ve Gidilmeyen Yollar”, “Kültür ile Sistem Arasında Eleştiri”, “Muhalifler, İzleyiciler, Taraftarlar ve Cemaat”.

       Edward Said

       (Deneme)

       Çeviren: Tuncay Birkan

       Metis Yayınları, 242 sayfa

       

       

BİR ŞEHRE GİDEMEMEK

       Hayaller şehri İstanbul

       Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazanan kitap üç hikayeden oluşuyor. Birbirine bağlı veya birbirinden ayrı olarak da okunan öykülerin teması hayallerimizde yaşattığımız şehirler. Burada tek bir şehir var, kimilerinin delice sevdiği, kimilerinin nefret ettiği: İstanbul. Değişik zaman dilimlerinde, farklı tipler bu şehre olan tutkularını anlatıyor.

       Mario Levi

       (Öyküler)

       Remzi Kitabevi, 95 sayfa

       

       

DÜNYA’DA BARIŞ

       Gelecekteki halimiz

       Bilimkurgunun büyük ustasından gerçekleşme ihtimali hiç de az olmayan bir hikaye. Dünyadaki süper güçler yeryüzündeki savaşların verdiği zararı anlamış ve savaşlara son vermişlerdir. Ama savaş dürtülerinden vaz geçmezler. Bu nedenle Ay’ı robotların savaştığı bir platforma dönüştürürler. Ancak günün birinde robotlar ayaklanır, dünyaya saldırmaya karar verir. Sonra... Sonrası mizah dozu yüksek bu kitapta.

       Stanislaw Lem

       (Bilimkurgu)

       Çeviren: Sevil Cerit

       İletişim Yayınları, 255 sayfa

       

       

BÜYÜSÜ BOZULMUŞ DÜNYAYI BÜYÜLEMEK

       McDünya’da yaşamak

       Hiper tüketim ve simülasyon çağındayız. Dünyanın hemen her yerinde aynı yemeği yiyor, aynıyüz ifadesine sahip tezgahtarları görüyoruz. Sınırlar yok oldu ve inanılmaz bir tekdüze hayat yaşamaya başladık. McYemek, Mcdoktorlar, McYatak ve McToplum. Yazar, bu tüketim araçlarını ellerinde bulunduranların, sonsuz tüketimi körüklemek için dünyayı “eğlenceli” kılarak nasıl büyülediklerini gözler önüne seriyor.

       George Ritzer

       (İnceleme)

       Çeviren: Şen Süer Kaya

       Ayrıntı Yayınları, 260 sayfa

       

       

TARA SOKAĞI

       İki kadının kesişen hayatları

       Biri Amerika’da, biri İrlanda’da yaşayan ve birbirlerini hiç tanımayan iki kadın, bir gün rastlantı telefonda tanışırlar. Bir süre sonra da yaz tatillerinde evlerini değiş tokuş etmeyi kararlaştırırlar. Ria, sorununu çözmek, Marilyn ise acısına sessizce katlanmak için o yaz birbirlerinin evlerinde yaşarlar. Ve birgün karşılaşacakları gün geldiğinde, aslında yaşamlarının nasıl da geri dönülemez bir noktaya geldiğini fark ederler.

       Maeve Binchy

       (Roman)

       Çeviren: Şemsa Yeğin

       Doğan Kitapçılık, 555 sayfa

       

       

ŞAİR

       Kardeş katili peşinde

       Gazeteci McEvoy, başkalarının acılarını yazarak hayatını kazanmaktadır. Ama bu kez, bambaşka bir bilmece ile karşı karşıyadır. Seri cinayetler işleyen bir katil, cinayet masası dedektiflerini öldürmektedir. Katilin kartviziti Edgar Allan Poe’nun şiirirnden dizelerdir. Son kurban ise gazeteci McEvoy’un kardeşidir. Gazetecinin seri katilin peşindeki serüveni, kitaba 1998 Anthony Ödülü’nü kazandırmış.

       Michael Connelly

       (Polisiye)

       Çeviren: Özlem Ezer

       Epsilon Yayınevi, 453 sayfa

       

       

BAHNAME

       Hırçın şairden dizeler

       Bahname’nin anlamı “Şehveti harekete geçiren tarifler ve resimlerden oluşan kitap”. Ama kitapta müstehcenlik arayanlar yanılacak. Buradaki şiirler bir anlamda, şairin deyimiyle ’21. yüzyıl divan edebiyatına’ göndermeler olarak da okunmalı. “Aşkta karşılık beklenmemeli” diyor yazar, tıpkı ölümün de hayatı anlayışla karşılamaması gibi...

       küçük İskender

       (Şiirler)

       Om Yayınları, 87 sayfa

       

       

KENDİ DANIŞMANINIZ OLUN

       Kendinizi daha iyi anlama klavuzu

       Mutlu günler geride kaldı. Modern hayat hepimizi bir çarkın içine çekiyor, öğütüyor, un ufak ediyor. Sorunlarla daha rahat başa çıkabilmek için kendinizi tanımak birinci yol. Ardından sorunları kendi başınıza çözmenin yolları ve eğer çözemiyorsanız ne zaman danışmana gideceğiniz anlatılıyor.

       Sheila Dainow

       (Psikolojik danışma)

       Çeviren: Derya Kaptan

       Rota Yayınları, 166 sayfa

       

       

Ntv

14 Kasım—  Bu hafta deneme ve inceleme kitapları daha çok öne çıkıyor gibi. İlk gözümüze çarpan usta yazar Stanislaw Lem’in mizahla ö...