Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

15 yasadan ikisi Başbakanlıkta

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 558
82
15 yasadan ikisi Başbakanlıkta

Öncelikli 15 yasal düzenleme arasından sadece 2’si Başbakanlık’a sunulmuş durumda. Düzenlemelerin hiçbirisi Meclis Genel Kurul gündeminde ...


Bu arada bugün (Cuma), Maliye Bakanlığı önemli bir adım atarak, krizin ardından revize edilen 2001 Yılı Bütçe Kanun Tasarısı’nı Meclis’e gönderdi.

       Yeni ekonomik program çerçevesinde adı geçen 15 tasarının yasalaşmasına, Hazine’den Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş’in sözlerine göre, 15 günlük bir süre verilmesine karşılık, Başbakan Bülent Ecevit ve Meclis Başkan Vekili Murat Sökmenoğlu, yasaların 15 günde çıkarılmasının zor olduğunu belirtti. Ancak hala, öncelikli yasal düzenlemelerden sadece 2’sinin Başbakanlık’ta olduğu belirtildi. Bu nedenle 15 gün içinde, 15 düzenlemenin Meclis’te nasıl yasalaşacağı merak ediliyor.

       İki haftalık bu sürede, henüz Başbakanlığa dahi sunulmamış olan yasa taslaklarının ne şekilde Meclis’te yasalaşacağı ise merak konusu. Zira, taslakların yasalaşma sürecine göre, önce Başbakanlık’a sunulması, kurumlardan görüş alınması, Bakanlar Kurulu’nda ilgili bakanın sunuş yapması, taslağın kabine üyelerinin imzasına açılması ve ardından yasa tasarısı olarak Meclis’e gönderilmesi gerekiyor.

       Ancak 15 düzenleme arasından sadece 2’si Başbakanlık’a sunulmuş durumda. Bunlardan biri Devlet İhale Yasa Tasarısı, diğeri ise Doğalgaz Piyasası Yasa Tasarısı. Zekeriya Temizel döneminde hazırlanarak Başbakanlık’a sunulan, fondaki bankaların alacaklarının hızlı tahsil edilmesini öngören yasa tasarısı Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılmış ancak imzaları tamamlanamamıştı.

       Yasalaşmak üzere sırada bekleyen düzenlemelerden bazılarının son durumu şöyle: Öncelikli yasalar arasında ilk sıralarda yer alan Bütçe Kanunu, Şubat krizinin etkisini yansıtacak şekilde hazırlandı. Revize edilen bütçe tasarısı bugün (Cuma) Maliye Bakanlığı tarafından tamamlanarak, komisyonlara sunulmak üzere Meclis’e gönderildi. Yeni programda, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Üst Kurulu’na bankaları kapatma, iflas ettirme yetkisi tanınacak. Bu ise, İcra ve İflas Yasası’nda yapılacak düzenlemeler ile sağlanacak. Alacakların tahsiline ilişkin düzenlemenin de bu tasarıya eklenebileceği belirtiliyor. Bankalar Kanunu, grup içi krediler ve karşılıklar konusunda yapılacak yeni düzenlemeyi bekliyor. Merkez Bankası’na özerklik sağlayacak yeni yasa büyük ölçüde hazırlandı. Telekom’un yüzde 51’inin satışına izin veren kanunda koalisyon ortakları arasında Anayasaya uygunluk tartışması devam ediyor. Borçlanmaya ilişkin yasal çerçeveyi düzenleyen yeni yasa hemen hemen hazır. Sivil Havacılık Kanunu’nda değişiklik yapılarak bilet fiyatlarının Türk Hava Yolları tarafından belirlenmesini öngören yasaya Ulaştırma Bakanının muhalefeti devam ediyor. Fonların kapatılmasına ilişkin yasa ise Meclis’e gönderilmeyi bekliyor.

Ntv

Öncelikli 15 yasal düzenleme arasından sadece 2’si Başbakanlık’a sunulmuş durumda. Düzenlemelerin hiçbirisi Meclis Genel Kurul gündeminde ...