Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

18 Bufalocunun isimleri belli oldu

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 12
3
18 Bufalocunun isimleri belli oldu

Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen “Buffalo Operasyonu” kapsamında gözaltına alınan ve yedek hakimliğe sevk edilen 18...


Buffalo operasyonuyla gündeme gelen kaçak olan ve aynı zamanda mikrop taşıyan etlerin adresi merak konusu oldu. Özellikle çiğ köfte yapılan yerlerde bu etlerin kullanılması insan sağlığı açısından büyük risk oluşturuyor.

       Selçuk Üniversitesi (S.Ü) Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Veysi Aslan, “Hastalık kaynağı” olarak bilinen bazı ülkelerden Türkiye’ye kaçak yollardan sokulan etlerden, 200’ü aşkın hastalığın bulaşabildiğini söyledi.

        Prof. Dr. Aslan, yaptığı açıklamada, yıllardır “Türkiye’ye kaçak et sokuluyor” dediklerini, ancak uyarıları dikkate alan olmadığını söyledi.  'Buffalo'cular DGM'de•Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen ''Buffalo Operasyonu'' çerçevesinde gözaltına alınan 31 kişi, Ankara DGM'ye sevkedildi.

Türkiye’ye kaçak yollardan sokulan etlerden hangi hastalıkların bulaşacağını laboratuvar incelemesi yapılmadan anlamanın zor olacağını, ancak anılan ülkeler hatırlandığında ciddi bir sorunla karşı karşıya olduklarını belirten Aslan, “Mevcut tablo gözönünde bulundurulduğunda, buffalo ve inek etine razıyız. Çünkü başka hayvanların eti sokulmuş olabilir” dedi.
“Mevcut tablo gözönünde bulundurulduğunda, buffalo ve inek etine razıyız. Çünkü başka hayvanların eti sokulmuş olabilir”

— PROF. DR. VEYSI ASLAN

S.Ü. Veteriner Fakültesi Dekanı

       Soframızdaki etin tüketim evresinden önceki her aşamanın çok önemli olduğunu dile getiren Aslan, şöyle devam etti: “Çok iyi pişirilen etlerden hastalık bulaşma olasılığı azalmaktadır. Ancak iş bununla bitse iyi. Çünkü hayvanın kesimi kadar, nasıl bir ortamda saklandığı, hangi araçlarla taşındığı da önem taşıyor. Zira uzun süre bekletilen bayat etler ayrı bir hastalık kaynağıdır. Bilindiği gibi ülkemizde etin pişirilmeden değerlendirildiği alanlar da bulunmaktadır. Bunlar arasında akla ilk gelen çiğ köftedir. Bu etler çiğ köfte ve benzeri yiyeceklerde değerlendirilmişse sorun var demektir. Hayvanlardan insanlara sadece şarbon değil, 200’ü aşkın hastalık bulaşmaktadır. Üstelik bunlar arasında son derece ölümcül olanları da bulunmaktadır.”

       Kaçak et girişlerinin yoğun olduğu sınırların çok iyi korunması gereğine dikkati çeken Aslan, “Üreticinin desteklenmesinde de yarar var. Çünkü üretici teşvik edilseydi, et ithalatı bu kadar cazip olmayacaktı” dedi.

       

900 DOLARDAN ALIP 6 BİN DOLARA SATMIŞLAR

       Kaçakçıların tonunu 900 dolardan aldıkları eti iç piyasaya 6 bin dolardan sattığı belirlendi. Zanlılardan isak romano’nun, inter gıda ve çetin gıda aracılığıyla, Türkiye’ye 7 bin 500 ton et getirdiği ancak bunlardan ne kadarının iç piyasaya dağıtıldığının bilinmediği belirtildi. Tonu 900 dolara alınan kaçak ve hastalıklı etlerin, iç piyasaya tonu 6 bin dolardan satıldığı belirlendi.

       

“MARKETLERE, BUNUN HESABININ ÇOK ÖNCEDEN SORULMASI GEREKİRDİ”

        Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, kaçak et satışına tepki göstererek, “(Günde 40 ton kıyma üretip satıyorum) diyen marketlere, bunun hesabı daha önceden sorulması gerekirdi” dedi. Muhsin Yıldız, düzenlediği basın toplantısında, yurda kaçak et girişi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Marketler ile kasaplar arasında büyük fiyat farkı olduğuna işaret eden Yıldız, aradaki farkın, marketlerde satılan etlerin kaynağının belli olmamasına bağladı. Yıldız, marketlerde satılan et ürünlerinin odalarının denetimi dışında üretildiğini ifade ederek, “(Günde 40 ton kıyma üretip satıyorum) diyen marketlere, bunun hesabının çok önceden sorulması gerekirdi” diye konuştu. Yurda kaçak olarak giren etlerin marketler yoluyla tüketiciye ulaştığını öne süren Yıldız, bu gibi sorunların bir daha yaşanmaması için, et tüketiminin kasaplardan yapılmasını ve hayvancılığın geliştirilerek et ithalatından vazgeçilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

       

       

Ntv

Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen “Buffalo Operasyonu” kapsamında gözaltına alınan ve yedek hakimliğe sevk edilen 18...