Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

2002de memura enflasyon + 2 puan

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 508
108
2002de memura enflasyon + 2 puan

Memurlara, “enflasyon artı 2 puanlık refah payı” zammına devam edilecek. Ayrıca 2002 bütçesinin finansmanında toplam 13 milyar dolarlık dı...


Bu çerçevede, memurlara yapılan zam, tüketici fiyat artışlarının altında kaldığı ay, aradaki fark, 2 puanlık refah zammıyla birlikte maaşlara yansıtılacak.

       Devlet memurlarının yanısıra memur emeklileri ve kamudaki sözleşmelileri de doğrudan ilgilendiren maaş zammında yeni katsayılar ise hükümeti oluşturan partilerin liderlerinin yapacağı toplantıda belirlenecek.

       Ekonomi bürokratları, 2002 bütçe çalışmalarında Ocak’ta yüzde 10, Temmuz’da yüzde 5, Ocak’ta yüzde 15, Temmuz’da yüzde 10 ve Ocak’ta yüzde 25, Temmuz’da yüzde 10 zammın da aralarında bulunduğu çok sayıda alternatif hazırladılar.

       Bu alternatifler bütçeye getirecekleri yükler de tek tek hesaplanarak liderler zirvesinde ele alınacak ve burada bir karara varılacak.

       Ekonomi bürokratları, enflasyona bağlı zam politikasının yeni yılda da aynen devam etmesi nedeniyle Ocak veya Temmuz’daki genel zammın oranının çok fazla bir şey ifade etmediğini belirterek, “Maaş zammı enflasyonun altında bırakılmayacağı için, Ocak zammının yüzde kaç olacağı önemli değil. Memur, oran düşük kaldığı an aradaki farkı zaten alacak. Önemli olan maaşların reel olarak düşmemesi” dediler.

       

GARANTİLİ BORÇLAR SORUN OLDU

       Bu arada garantili borçlar, 2002 yılı bütçe çalışmalarında tartışma yarattı. KİT’ler, üniversiteler ve belediyelere ait Hazine garantili 2 katrilyon 240 trilyon lira borcun bütçe içinde yeralıp yeralmaması, ekonomi yönetiminde görüş ayrılığına neden oldu. Bu görüş ayrılıkları dünkü Yüksek Planlama Kurulu toplantısında da giderilemedi.

        Bugün ve yarın da kurmayların üzerinde çalışacağı garantili borç olayında Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Hazine, söz konusu 2.2 katrilyon lira borcun bütçe içerisinde yeralmasını istiyor.

       “100 katrilyon bütçe için psikolojik sınır” görüşünde olan Maliye Bakanlığı ise söz konusu tutarın bütçeye konulmamasını, bu şekilde bütçe büyüklüğünün arttırılmaması görüşünü savunuyor.

       

MEMUR DA ALINACAK

       Bu arada Maliye Bakanlığı yetkilileri, 2002’de memur alımının tamamen durdurulmasının söz konusu olmadığını belirttiler. Maliyeciler, yeni yılda da öğretmen, sağlık elemanı gibi branşlar başta olmak üzere çeşitli ünvanlar için memur alımının süreceğini ifade ettiler.

        Yetkililer, IMF’nin de bütçede eğitim ve sağlığa ayrılan kaynaklar ile diğer sosyal harcamaların reel olarak düşmemesi görüşünde olduğunu bildirdiler.

       

13 MİLYAR DOLAR DIŞ BORÇ

       Öte yandan 2002 bütçesinin finansmanında toplam 13 milyar dolarlık dış borç ve 67 katrilyon liralık da iç borçlanma öngörüldüğü belirtildi. Sözkonusu 13 milyar dolarlık dış kaynak, 3 milyar dolar olarak öngörülen dış piyasalardan borçlanmanın yanısıra, IMF, Dünya Bankası ve diğer kuruluşlardan gelecek miktarı da içeriyor.

       2002’deki 67 katrilyonluk iç borçlanma ise mevcut aşamadaki borçlanma koşullarına göre yapılan hesaplamayı kapsıyor.

Ntv

Memurlara, “enflasyon artı 2 puanlık refah payı” zammına devam edilecek. Ayrıca 2002 bütçesinin finansmanında toplam 13 milyar dolarlık dı...