Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

2005e kadar 75 bin ev akıllanacak

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 371
26
2005e kadar 75 bin ev akıllanacak

Ericsson Türkiye Kurumsal Çözümler İndirekt Pazar Direktörü Zafer Şen, Türkiye‘de 2005 yılına kadar 70-75 bin civarında evin, “akıllı ev&#...


Ericsson Türkiye Kurumsal Çözümler İndirekt Pazar Direktörü Zafer Şen, yaptığı açıklamada, Ericsson’un mobil internet bölümleri içinde akıllı ev çözümlerine ilişkin bir grup oluşturduğunu ve akıllı evlere ulaşmak için altyapı çözümleri geliştirdiğini söyledi.

       Akıllı evlerde kontrol ve alarm sistemleri bulunduğunu ve insanların bu sistemleri uzaktan izleyebileceklerini anlatan Şen, insanların WAP destekli cep telefonlarıyla bu sistemlerin kontrolünü de yapabileceklerini anlattı.

       Akıllı ev teknolojisini geliştirmek amacıyla geçen yıl Electrolux ile E2 adlı bir firma kurduklarını belirten Şen, Danimarka’da bazı evlere akıllılık kazandırdıklarını, İsveç’te de yeni yapılmakta olan birkaç yüz eve deneme amacıylı böyle bir sistem yerleştirildiğini bildirdi.

       Türkiye’de ise altyapının buna uygun olmadığını savunan Şen, öncelikle evlerin yüksek hızlı internet hizmetine sahip olması gerektiğini, ardından akıllı ev çalışması yapılabileceğini anlattı.

       Akıllı ev teknolojisinin öncelikle ABD’de fiilen uygulanmaya başlanacağını ve 2005 yılında yaklaşık 30 milyon evin akıllı ev statüsüne geçebileceğini düşündüklerini de belirten Şen, “Avrupa’da ise bu biraz daha geriden geliyor. Türkiye’de 2005 yılına kadar 70-75 bin civarında evin akıllı ev statüsüne gireceğini, 2001 yılında birkaç yüz evle başlayarak her sene gelişeceğini düşünüyoruz.” dedi.

        Akıllı ev uygulamasının getireceği kazancın boyutuna da dikkat çeken Şen, Türkiye’de 5 yıllık süre içerisinde inşaat firmalarının akıllı ev sektöründen 14-15 milyar dolar, servis sağlayıcı firmaların da 500 milyon dolarlık bir ciro sağlayabileceklerini de bildirdi.

       

ELEKTROLUX’ÜN AKILLI BUZDOLABI

       Sergideki Electrolux standında yüksek teknoloji ile interneti buluşturan Screenfridge de tanıtıldı.

       Sürekli internete bağlı olan çok fonksiyonlu buzdolabının kapısında dokunmatik bir monitör bulunuyor. Bu sayede buzdolabından elektronik posta gönderilebiliyor ve sörf yapılabiliyor. Viedo kamera ile mikrofonu da bulunan buzdolabı, aile fertlerine görüntülü mesaj bırakabilme imkanı da sunuyor. İçine konulan yiyeceklerin barkodlarını okuyan buzdolabı, eksilen ürünlerle ilgili süpermarkete otomatik sipariş verebiliyor.

       Ürünün test kullanımının halen devam ettiğini belirten Electrolux yetkilileri, yakın bir gelecekte seri üretime geçileceğini kaydettiler.

Ntv

Ericsson Türkiye Kurumsal Çözümler İndirekt Pazar Direktörü Zafer Şen, Türkiye‘de 2005 yılına kadar 70-75 bin civarında evin, “akıllı ev&#...