Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

222 çocuk DGMde yargılandı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 975
79
222 çocuk DGMde yargılandı

11 Temmuz —  Avukat Arif Altunkalem, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni imzaladığını ve TBMM’de ...


BM sözleşmesinde; “18 yaşından küçük herkes çocuktur” ibaresi bulunmasına rağmen Türkiye’nin iç hukukunda bu yaş sınırının 15 olarak belirtildiğini ifade eden Altunkalem, ancak; 15 yaşın altındaki çocukların dahi DGM’lerde yargılandığını kaydetti. Altunkalem, şöyle devam etti:

       “1999 yılı içinde Diyarbakır DGM’de 18 yaşından küçük 222 çocuk yargılandı. Diyarbakır’da çocuk tutuk ve ıslahevinin açılması için Adalet Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduk. Ülkemizdeki ceza kurumu, suçluları ıslah etmekten uzak. Oysa Avrupa’daki sistemde cezaevi, suç işleyen çocuklar için en son yaptırım durumundadır. Onlarda mükerrer suçta ceza sözkonusudur. Bu mükerrer suç sayısı ise 5’tir. Biz ise sabıkalı üretiyoruz. Cezaevlerinde bulunun çocuk suçlular diğer suçlularla içiçe bulunmakta ve eğitim görmesi gereken çağda, içinde bulundukları cezaevi koşullarından çok olumsuz etkilenmektedirler. Bu olumsuz durumun düzeltilmesi ve Avrupa’da uygulanan uzlaşma müessesinin kurulmasını bekliyoruz.”

       Altunkalem, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da sadece Elazığ’da bir çocuk tutuk ve ıslahevinin bulunduğunu belirterek, Diyarbakır’ın merkezi konumu ve yargılanan çocuk sanık sayısının fazlalığı nedeniyle acilen bir çocuk tutuk ve ıslahevinin açılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ntv

11 Temmuz —  Avukat Arif Altunkalem, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni imzaladığını ve TBMM’de ...