Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

27 Mart haftasının kitapları

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 167
38
27 Mart haftasının kitapları

27 Mart—  Bu hafta birbirinden ilginç kitaplar var listemizde. Kitap sayfaları arasında geniş bir coğrafyaya dağılıyoruz. “İstanbul T...
       

İSTANBUL TARİHİ

       Önemli olaylar, gündelik yaşam, insanlar...

       Üzerine ciltler dolusu kitaplar yazılan bu benzersiz kente ilişkin bir araştırma da Türkiye’ye ilk gelişi 1945 olan Fransız bir bilimadamına ait. Sonraları iki kıtayı birleştiren şehre sayısız kez gelen yazarın usta kaleminden İstanbul’un kuruluşunu, efsanelerini, ayaklanmaları, el değiştirmeleri, fetihi bir kez daha okuyoruz. Kitap, fetihten sonraki günlerden İstanbul’un altın çağlarına, gündelik yaşamdan kesitlerle Cumhuriyet dönemine kadar geliyor. kitap, resim, gravür, harita ve fotoğraflarla zenginleştirilmiş.

       Robert Mantran

       (Tarih)

       Çeviren: Teoman Tunçdoğan

       İletişim Yayınları, 351 sayfa

       

       

İNCİ GİBİ DİŞLER

       Komik, alaycı, sürükleyici

       Bol ödüllü bir kitap var elimizde. Guardian gazetesinin Roman Ödülünü, Whitbread Ödülünü, İngiltere’de yılın en iyi yazarı ödülün kazanan kitap Türkçe’de. Jamaika asıllı genç kadın yazar, İngiltere’nin kozmopolit yapısına sivri kalemini daldırıyor. Londra’nın kenar semtlerinde yaşayan, zamanla İngiliz’den daha çok İngiliz olan göçmenlerin ikilemlerini traji-komik bir dille anlatıyor. Farklı kültürlerin birbirlerine bakışında bizler de birşeyler bulabiliriz sanki.

       Zadie Smith

       (Roman)

       Çeviren: Mefkure Bayatlı

       Everest Yayınları, 550 sayfa

       

       

İRAN’DA MODERN OLMAK

       Komşumuz ne kadar uzak, ne kadar yakın?

       Dünyanın en kritik ve önemli yerlerinden biri İran. 1979’dan beri komşu ülkede yaşananlar çoğu kez eksik bilgi ve önyargılarla değerlendirilmiştir. Muhalefet hareketlerinin daha sık duyulduğu İran’da değişimler ne yönde? Bu ülkede modernlikten söz etmek mümkün mü? Bu, bizim anladığımız bir modernlik mi? Yoksa İran, pek çok konuda olduğu gibi burada da kendi dinamiklerinden yola çıkarak yeni oluşumlar peşinde mi? İran’a tarafsız bir gözle bakmaya çalışan İran asıllı yazarın önemli bir incelemesi.

       Fariba Adelkhah

       (İnceleme)

       Çeviren: İsmail Yerguz

       Metis Yayınları, 223 sayfa

       

       

BİZANS’IN SOYLU KADINLARI

       1250-1500 arasındaki on kadın

       Bu topraklar üzerinde yaşamış tüm önemli kadınları teker teker tanımaya devam ediyoruz. Osmanlı’daki soylulardan sonra, tarih olarak biraz geriye gidip, Bizans’ın kadınlarına bakıyoruz. İmparatorluk içinde çok etkin roller üstlenen bu soylu kadınlar arasında Sultan II. Murad’ın karısı Mara Brankoviç de yer alıyor. Soylu kadınların hayatlarını okurken, hem kadın olarak üstesinden geldikleri işleri, hem de miras olarak devraldığımız bu toprakların nasıl yönetildiğini farklı bir açıdan görüyoruz.

       Donald M. Nicol

       (Araştırma)

       Çeviren: Özden Arıkan

       Tarih Vakfı Yurt Yayınları, 152 sayfa

       

       

DAVUD

       Peygamber kralın portresi

       Musa üzerine yazdığı romanlarla tanınan yazardan bu kez Davud peygamber üzerine bir kitap. İsrail’i birleştiren, Kudüs’ü alan efsanevi kralın romanlaştırılan öyküsü. Çocukluğunda çobanlık yapan, vahşi hayvanlarla dövüşe tutuşan, canavar Golyat’ı öldürerek efsanevi bir şöhret kazanan bu kral peygamber, çağlar boyunca bir çok sanatçıya ilham kaynağı oldu. Mevlana’nın da Mesnevisi’nde anlattığı Davud’un portresi Eski Ahit’in tüm renklerini, seslerini yansıtıyor.

       Gerald Messadie

       (Roman)

       Çeviren: Ali Cevat Akkoyunlu

       Doğan Kitapçılık, 387 sayfa

       

       

BAŞTAN ÇIKARMA ÜZERİNE

       Atılan adımlar, karşılıklı kozlar

       Baştan çıkarma insanlığın tarihi kadar eski. Çoğu zaman yasaklansa, büyük cezalara çarptırılsa da bu düzeni alt üst eden, kurallara karşı çıkan davranışlar dizisi, çekiciliğini koruyor. Baştan çıkaran kim, baştan çıkartılan kim? Kim kimi ne zaman, nasıl baştan çıkarıyor? Oyunun kuralları nasıl işliyor, değişiklik gösteriyor mu? Çağımızın önde gelen düşünürlerinden biri olan Baudrillard, kuvvetli bir gözlem gücüyle baştan çıkarmanın dünyasında cesurca dolaşıyor, yanıtları arıyor.

       Jean Baudrillard

       (Deneme)

       Çeviren: Ayşegül Sönmezay

       Ayrıntı Yayınları, 223 sayfa

       

       

BÜYÜK EV

       Kuzey Afrika’nın klasiklerinden

       Fransa’nın sömürgeciliğinde inleyen bir ülke; Cezayir. Dünyada pek çok şeyin kaderinin değiştiği bir yıl; 1939. Yoksulluk ve açlığın hüküm sürdüğü binlerce evden birisinde küçük bir çocuk; Ömer. Yasaklar, korku bir yana özgürlük bir yana. Küçük Ömer, bu duygular arasında gidip gelir ama ağır basan özgürlük olur. Uzun yıllar özgürlük savaşı verenlerin baş tacı ettikleri roman Türkçe’de.

       Muhammed Dib

       (Roman)

       Çeviren: Özgecan Kunt

       Gendaş Yayınları, 160 sayfa

       

       

TOM GORDON’A AŞIK OLAN KIZ

       Gerilim ustasından bir örnek

       Dokuz yaşındaki Trisha, ormanda kaybolduğunda yanında sadece walkman’i vardır. Korkusunu yenmek için beyzbol maçı yayınlayan radyosunu açar. Kahramanı Tom Gordon’un atışları, ona cesaret vermektedir. Bilinmeyene karşı duyulan korkuyu, buna karşı koyacak cesareti, küçük bir kızın yaşadığı heyecanlı macerada bir kez de bizler yaşayacağız. İnsanların gizli kalmış yönlerini harekete geçirmeyi bilen yazardan...

       Stephen King

       (Roman)

       Çeviren: Baysan Bayar

       İnkılap Yayınevi, 224 sayfa

       

       

AŞKIN BÜYÜSÜ

       Fırtınalı bir aşkın hikayesi

       Ünlü yazar George Sand (yazdıklarını yayınlatabilmek için erkek adı kullanıyordu) ile Alfred de Musset’nin (dehası ile göz kamaştıran şair, ruhsal rahatsızlıklardan çok çekiyordu) tarihe geçen aşklarının hikayesi. Olayların çekiciliğinden ötürü filme de çekilen eser, 19. yy’da geçiyor. Yapıtları olduğu kadar kişilikleriyle de sıradışı olan iki kişinin fırtınalı, olaylar yaratan aşkları, Paris’in sanat ortamını birbirine katar.

       François-Olivier Rousseau

       (Roman)

       Çeviren: Sinem Yenel

       Can Yayınları, 223 sayfa

       

       

MÜŞTERİ.COM

       İnternette ticaret

       Son ayların en çok tartışılan konusu internette ticaret. Yakın bir zamana kadar çok karlı görülen bu ticaret alanı, son aylarda bir çöküşün içine girdi. İnternette ticaretin nasıl yapıldığı, müşterilerle ilişkilerin nasıl olacağı, işletme faaliyetlerini yeniden nasıl düzenleneceği, şimdiye kadar internette başarılı olmuş şirketlerin stratejileri gibi önemli noktaları aydınlatan kitap, bu konuyu merak edenler için.

       Patricia B. Seybold

       (Başvuru)

       Çeviren: Ezgi Sungur

       Epsilon Yayınları, 265 sayfa

       

       

       

Ntv

27 Mart—  Bu hafta birbirinden ilginç kitaplar var listemizde. Kitap sayfaları arasında geniş bir coğrafyaya dağılıyoruz. “İstanbul T...