Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

5 Eylül haftasının kitapları

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 153
13
5 Eylül haftasının kitapları

29 Ağustos—  Bu hafta kitaplarımız tarih ağırlıklı. Roman olsun inceleme-araştırmada olsun geçmişe yönelik temalar öne çıkıyor. Bu arada ki...
       

MEDYANIN ZORBALIĞI

       Gazeteciliğin kalitesi neden düşüyor?

       Kitabı anlatmak için çok taze bir örnek; mendil sattığı için buzluğa kapatılan küçük kızın medya ordusu tarafından nasıl çekiştirildiğini hatırlıyorsunuz. Kitabın yazarı İspanyol ama demek ki dünyanın her yerinde medyada bir kirlenme, bozulma söz konusu. Günümüzde gazeteci olmanın ne anlama geldiğinden, basının iktidarla ilişkisine, medyanın kitleleri nasıl yönlendirdiğine dair, rahat okunan ve okunması gereken bir kitap.

       Ignacio Ramonet

       (İletişim)

       Çeviren: Aykut Derman

       Om Yayınları, 168 sayfa

       

       

KARNINDAN KONUŞANIN ÖYKÜSÜ

       Büyü nerede başlar, akılcılık nerede biter?

       Guyana asıllı yazardan ülkesinin kültürünün Batılı gözler tarafından nasıl yanlış anlaşıldığını anlatıyor romanında. Güney Amerika’nın ormanlarla, savanlarla kaplı ülkesi Guyana’nın toprakları üzerinde yaşayan farklı kültürleri, insanları yarattığı değişik ve çarpıcı portreler eşliğinde okura sunuyor. Trajedi ile komedi, büyü ile akılcılık kol kola bu kitapta.

       Pauline Melville

       (Roman)

       Çeviren: Oya Dalgıç

       Ayrıntı Yayınları, 320 sayfa

       

       

FENERLİ BEYLER

       Onbir Fenerli ailenin iktidar savaşı

       Romanya’nın çekirdiğini oluşturan Eflak ve Boğdan’ın 110 yıl boyunca İstanbul Fener’deki Rum, Arnavut, Trabzon ve Adalı zengin ailelerce yönetildiğini biliyor muydunuz? 18. yüzyılda kendi prenslerini seçme özgürlüğünü kaybeden bu iki prensliğin etrafında dönen iktidar kavgalarını, fırtınaları, entrikaları anlatıyor kitap. Bilmediğimiz tarihimez bir ışık daha tutuluyor.

       Zeynep Sözen

       (Araştırma-Tarih)

       Aybay Yayınları, 206 sayfa

       

       

UFKUN ÖTE YANI

       Hayalleri ertelemeyin ama...

       19. yüzyıl sonlarında bilimadamları, edebiyatçılar ve macera özenticilerinden oluşan bir grup gemiyle Antartika’ya hareket ederler. Ancak macera peşindeki topluluğu hiç beklenmedik olaylar bambaşka maceralara sürükler. Roman içinde roman şeklinde kurgulanmış kitabın anlatımı, rahat koltuğunda oturup hayallerini sürekli erteleyenleri kıvrandırtmaya yetiyor.

       Javier Marias

       (Roman)

       Çeviren: Pınar Savaş

       Everest Yayınları, 158 sayfa

       

       

ZELZELE

       Depremle değişen hayatımız

       Neredeyse Türkiye’nin tamamını etkileyen 17 Ağustos Depremi sonrasında yaşadıklarımızı, bizde bıaktığı etkiyi, hala yaşadıklarımızı çizgileştırmiş Behiç Ak. Kendisi de mimarlık öğrenimi gören sanatçı, deprem bölgesinde gördüğü traji-komik görüntüleri kağıda dökmüş. Hiç biri abartı değil ve çoğu unutmaya çalıştığımız çarpıklıkları, aksaklıkları yansıtıyor.

       Behiç Ak

       (Çizgiler dizisi)

       İletişim Yayınları

       

       

BUZ ODASINDAKİ ÖLÜ

       Ödül kazanan bir polisiye

       Ünlü polisiye roman yazarı Agatha Christie’nin mirasçısı sayılan yazarın heyecanlı bir romanı daha. Bir çiftlikte bulunan tanınmayacak haldeki ceset, önce kocası on yıl önce kaybolan kadını suçlu duruma düşürür. Ancak polis araştırmalarını derinleştirdikçe köy halkının da tamamen masum olmadığını görür. Soruşturma ilerledikçe olay daha da karışık hal alır.

       Minette Walters

       (Polisiye)

       Çeviren: Ayşe Gül Güre

       Can Yayınları, 360 sayfa

       

       

HAMİLCAR - ÇÖL ASLANI

       Kartaca’nın ünlü komutanı

       Akdeniz uygarlıklarını konu alan kitapları yayımlamaya karar veren yayınevinin ilk kitabı ünlü Kartaca komutanı Hamilcar’ı konu alıyor. Roma İmparatorluğu’nun Afrika’nın zenginliklerini ele geçirmeye çalıştığı M.Ö.264 yıllarında kaçınılmaz olarak Kartaca ile arasında savaşlar başlar. Akdeniz uygarlığının pek bilinmeyen yönleri bu kitapta roman diliyle anlatılıyor.

       Patrick Girard

       (Roman)

       Çeviren: Can Erhan kızmaz

       Güncel Yayıncılık, 296 sayfa

       

       

PROUST YAŞAMINIZI NASIL DEĞİŞTİREBİLİR?

       Hayat hakkında el kitabı

       Ünlü Fransız yazar Marcel Proust’un yazdıklarından yola çıkan yazar, çağdaş insanın sorunlarına eğlenceli, düşündürücü, yol göstereci bir yaklaşımla eğiliyor. Duygularımızı nasıl ifade edebiliriz, zamanı nasıl iyi kullanabiliriz, iyi arkadaş olmanın yolları, kendimiz için okumanın yolları, bugünü yaşamayı nasıl öğreniriz gibi sorulara öğretici yanıtlar....

       Alain de Botton

       (Deneme)

       Çeviren: Banu Tellioğlu

       Sel Yayıncılık, 191 sayfa

       

       

SON UBIH

       Bir etnik kavmin tükenişi

       Kafkaslar’da Abhazlarla birlikte yaşayan Ubıhlar, Çarlık Rusyası ve Osmanlı İmparatorluğu arasındaki savaşlarda göçe zorlandılar. Eski bir tarih ve kültüre sahip olan Ubıhların soyu tükenirken Abhazlar Kafkasya’da yaşamlarını sürdürmeyi başardılar. Kitap, Ubıhların son temsilcisi 100 yaşındaki Zolak’ın anlattıklarıyla bu yok olan kavmin tarihini dile getiriyor.

       Bagrad Shinkuba

       (Tarih-Anı-Roman)

       Çeviren: Hande Canlı

       Tümzamanlar yayıncılık, 363 sayfa

       

       

MARS’TA ZAMAN KAYMASI

       Mars’ta iktidar kavgaları

       Her ne kadar mekan değiştirmek insanları biraz değiştirse de huy canın altında... Mars’a yerleşen Arnie Kott burada da iktidar hırsını tatmin etmek ister. Geleceği görme yetisi olan otistik Steiner’le iletişim kurmak için şizofren Bohlen’i kiralar. Sonrası karabasanlarla iç içe geçen, neyin şizofren olduğu belli olmayan bir kaostur...

       Philip K. Dick

       (Bilimkurgu)

       Çeviren: Gökhan Gezgin

       Altıkırkbeş Yayınları, 300 sayfa

       

       

       

       

       

Ntv

29 Ağustos—  Bu hafta kitaplarımız tarih ağırlıklı. Roman olsun inceleme-araştırmada olsun geçmişe yönelik temalar öne çıkıyor. Bu arada ki...