Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

7. büyük üreticiden pamuk ithalatçılığına düştük

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 183
5
7. büyük üreticiden pamuk ithalatçılığına düştük

Pamuk ithalatı 11 ayda yüzde 46 artan Türkiye, dünya pamuk ithalatçıları arasında 3.sıraya yerleşti. İTB raporuna göre, ithalat ABD başta olmak üze...


İzmir Ticaret Borsası (İTB) tarafından yapılan çalışmaya göre, bu yılın 11 aylık döneminde pamuk ithalatı yüzde 46 oranında artış kaydeden Türkiye, dünya pamuk ithalatçıları arasında 3. sıraya yerleşti.

       Araştırma sonuçlarına göre, 1990’lı yıllara kadar pamuk ihracatçısı konumunda olan Türkiye, yıllar itibariyle bu kimliğinden uzaklaştı ve 2000 yılında da pamukta rekor seviyelerde ithalat yapıldı.

       Araştırma raporuna göre, Türkiye’nin dünya pamuk ihracatındaki payı binde 5’e gerilerken, ithalatta ise 3. sıraya ulaştı. Türkiye’nin 1999 yılında 282 bin ton olan pamuk ithalatının 2000 yılının Ocak-Temmuz döneminde yüzde 46 artarak 414 bin tona ulaştığına işaret edilen raporda, bu durumun “düşündürücü” olduğu vurgulandı.

       Türkiye’nin 2000 yılı Ocak-Mayıs döneminde 127 bin ton ile en büyük ithalatın ABD’den yapıldığına dikkat çekilen raporda, bu rakamın geçen yılın aynı döneminde 31 bin ton olduğu hatırlatıldı.

       Türkiye’nin başta ABD olmak üzere toplam 11 ülkeden pamuk ithalatı gerçekleştirdiği kaydedilen raporda, şu değerlendirmelere yer verildi:

       “Türkiye 2000 yılının ilk 5 ayında Yunanistan’dan 85 bin, Suriye’den 32 bin, Türkmenistan’dan 21 bin, Özbekistan’dan 17 bin ton pamuk ithal etti. Ayrıca Çin, Hindistan, İsrail, Gürcistan, Azerbaycan ve bugüne dek birçoğumuzun adını bile duymadığı Batı Afrika ülkesi olan Burkina Faso’dan bile pamuk ithal edildi.”

       Araştırmada, bu yılın 11 ayı sonunda Türkiye’nin 30 bin ton pamuk ihracatı gerçekleştirdiği, bunun, geçen yılın aynı döneminde 80 bin ton seviyesinde olduğu ifade edildi.

Ntv

Pamuk ithalatı 11 ayda yüzde 46 artan Türkiye, dünya pamuk ithalatçıları arasında 3.sıraya yerleşti. İTB raporuna göre, ithalat ABD başta olmak üze...