Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

7 Harika oylaması yine uzatıldı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 703
162
7 Harika oylaması yine uzatıldı

25 Mart—  Daha önce UNESCO’nun adını kullanarak dünyanın yeni harikalarını belirleyeceklerini açıklayan site, oylamayı 3. kez uzattı....


Dünyanın yeni 7 harikasını belirlemek amacıyla düzenlenen yarışmada oy verme süresinin 30 Haziran 2001 tarihine kadar uzatıldığı bildirildi. Oylamaya en fazla ilgi gösteren ülkeler arasında Türkiye ikinci sırada yer alıyor. Buna rağmen 7 harikadan biri olmaya aday gösterilen Aya Sofya, ilk üçe girecek kadar oy alamadı. Oylamaya en fazla oy gönderen ülke olan Meksikalılar, kendi ülkelerindeki Chitchen Itza piramidini birinci sıraya oturtmayı başardı.

       Meksikalıların yarışmaya verilen toplam oyların yüzde 30’unu yolladıkları bildiriliyor. Türkiye’den gelen oy oranı ise yüzde 22.4 olarak açıklandı. Oyların geldiği ülkelerden Hindistan yüzde 9.20 ile üçüncü, ABD yüzde 7.56 ile dördüncü ve Peru yüzde 5.05 ile beşinci sırada yer aldı. Yarışmaya ilgi gösteren diğer ülkeler arasında Almanya, İtalya, İspanya, Arjantin, İsviçre, Kanada ve Avustralya var. Yarışmada şu anda birinci durumda bulunan Chitchen Itza piramidi tüm oyların yüzde 10.09’unu aldı. Tac Mahal yüzde 9.93 ile ikinci, Çin Seddi ise yüzde 8.95 ile üçüncü sırada bulunuyor.

       Dünyanın yeni 7 harikasına aday eserler arasında Lasa’daki Potala Sarayı, eski Sana kenti, Timbuktu, Moskova’daki Kremlin ve Kızıl Meydan, Roma’daki Colloseum, eğri Piza Kulesi, Venedik’teki Doge Sarayı, Aachen Katedrali, Paris’teki Eyfel Kulesi, Versailles Sarayı, İspanya’daki Elhamra Sarayı, New York’taki Özgürlük Anıtı ve Easter adasındaki dev heykeller yer alıyor. Yarışmanın düzenleyicileri halktan gelen talep üzerine Sydney Opera Sarayı, Barselona’daki Familia Sagrada Katedrali, New York’taki Empire State Building, San Fransisco’daki Golden Gate Köprüsü ve Kamboçya’daki Angkor Wat Tapınağı’nı da aday eserler arasına katma kararı aldıklarını açıkladılar. Dünyanın yeni 7 harikasını belirlemek üzere, internette “http://www.new7wonders.com” adresinde oy kullanılabiliyor.

       

       

NTVMSNBC’NİN ORTAYA ÇIKARDIĞI GERÇEK

       

       Geçtiğimiz yilin eylül ayında UNESCO’nun da adını kullanarak oylama başlatan “New 7 Wonders Society” adlı kuruluşun, yaptığımız araştırmalar sonucunda, UNESCO ile hiç bir bağlantısının olmadığını ortaya çıkarmıştık. Üstelik UNESCO, kendilerinin böyle bir oylamayı 2001 yılının sonbahar aylarında başlatacaklarını, “New 7 Wonders Society” adlı şirketin, bazı ünlü isimleri yasadışı yöntemlerle kullandıklarını söylemişlerdi. Önce 31 Aralık 2000’de sonuçlanacağı açıklanan oylama, en son 31 Mart7ta ertelenmişti. Üçüncü kez sonuçları 30 Haziran’a ertelenen oylamanın ne zaman sonlanacağı ve en önemlisi, bu sonuçları hangi kuruluşların geçerli sayacağı merakla bekleniyor. Bu konuda ayrıntılı gelişmeleri 7 Harika oylamasında şok gelişme adlı haberimizden okuyabilirsiniz.

       

Ntv

25 Mart—  Daha önce UNESCO’nun adını kullanarak dünyanın yeni harikalarını belirleyeceklerini açıklayan site, oylamayı 3. kez uzattı....