Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

AB için Kadın Girişimi sempozyumu

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 523
9
AB için Kadın Girişimi sempozyumu

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım, Türkiye’nin yapısal değişikliklere ihtiyacı olduğunu belirterek, “Yapısal değişiklikleri y...


Türkiye’nin, AB’ye üyelik sürecinden yeterince yararlanamadığını, AB’nin bundan yararlandığını dile getiren Yıldırım, “Türkiye, Gümrük Birliği’nden bu yana, 5 yılda 55 milyar dolar AB’den fazla mal almış. Bunun dengeli olması gerekirdi. Hükümetlerin bunu dile getirmesi gerekirdi” diye konuştu.

        “Türkiye’nin yapısal değişime ihtiyacı var” diyen Yıldırım, şunları kaydetti: “Devlet içinde yapısal değişimleri zamanında gerçekleştiremediğimiz için, bugün geldiğimiz noktada çıkmaz bir yerdeyiz. Bu yapısal değişiklikleri yapmadığımız sürece, ekonomik krizleri sürekli yaşar hale geliriz. Bu, tamamen bizi yönetenlerle ilgili. Maalesef bizdeki politikacılar, kendi siyasi geleceklerini riske etmediler, etmek de istemiyorlar. Neticede bize bunu birileri yaptırıyor. AB, bunun için çok önemli. Türkiye belki kendisinin yapamadığı yapısal değişimi, AB kanalıyla yapabilir. Ama önemli olan bunları kağıda yazmak değil, hayata geçirmektir.”

        Türkiye’nin bir Avrupa ülkesi olduğuna ve yapısal değişimin önemine işaret eden Yıldırım, “Ancak siyasetçilerin iç politika malzemesi olarak kullanması bakımından, bunu gerçekleştirebileceklerine olan inancım yok” dedi.

       

TİCARİ ATAŞELER

        AB ülkelerindeki ticari ataşelerin çoğunun hesap bilmediğini ileri süren Yıldırım, şöyle konuştu: “Bunların faks ve telefonlarının çalışmadığını, kendi masa ve sandalyelerinin olmadığını biliyoruz. Ya ‘kapatın’ diyoruz ya da gönderirken kalemini, defterini yanına verin. Adama kalem defter alacak para vermiyorsunuz, oraya gönderiyorsunuz. Sonra da ‘bizi AB’de temsil etsin, ekonomimizi müdafaa etsin, malımızı satsın’. İşte sattığı bu. 5 yılda, 55 milyar dolar ticaret açığı. Ticari ataşelerin, hemen bizim odalarımız bünyesine verilmesi lazım.”

       

TURİZM

        Yıldırım, her şeyden önce Türkiye’nin kendisini tanıtması gerektiğini belirterek, “Tanıtımı iyi yapmak ve önem vermek lazım. AB ile ticari açığımızı kapatmanın en kolay yolu turizmdir. Tarih ve kültür mirası dolu İstanbul’u kullanmayı bile beceremiyoruz. Bu yapı ve anlayışla ‘AB’de yer alın’ deseler, bundan zararlı çıkarız. Vize meselesi halledilmeli. Mallara serbest dolaşım varken insanlara bu hak verilmiyorsa demek ki bizim de eksikliklerimiz var” diye konuştu. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Başkanı Başaran Ulusoy turizm sektörünün 1999 yılına büyük umutlarla girdiğini, ancak bütün sıkıntıları da bu yılda yaşadığını kaydederek, 2000 yılında sektörün ortaya koyduğu dirençle 10 milyon turistin Türkiye’ye geldiğini söyledi. AB üyesi ülkelerden gelen turistlerin de önemli bir yer tuttuğunu anlatan Ulusoy, sektörün Avrupa ile yarışacak düzeyde olduğunu kaydetti. Ulusoy, amaçlarının, Türkiye’yi tercih edilen bir ülke konumuna sokmak olduğunu ifade ederek, Türkiye’nin kültür, mutfak, folklor, doğa ve çevre olarak büyük zenginliğinin bulunduğunu, bunun da kullanılması gerektiğini vurguladı.

       

İSO YÖNETİM KURULU ÜYESİ ARIKAN

        İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Necati Arıkan, Türkiye’de iki ulusal program bulunduğunu, bunlardan birinin Devlet Bakanı Kemal Derviş tarafından hazırlanan kısa vadede geleceği kurtaracak bir program, diğerinin ise AB kriterleri doğrultusunda hazırlanan uzun vadeli bir program olduğunu anlattı.

        Arıkan, sanayiciler olarak önlerini göremediklerini kaydederek, “Önümüzü görürsek, yatırım olur. Sokaktaki işsiz işçiler kurtulur. Sanayi olarak önümüzün açılmasını istiyoruz. Önümüzü göremezsek, sanayi küçülür ve işsizlik artar. İnşallah kısa vadeli program engellenmez, Derviş’i ülkemizden kaçırmayız” dedi.

        AB kriterleri doğrultusunda hazırlanan Ulusal Program’ın, Türk toplumunu çağdaş hale getireceğini anlatan Arıkan, “Bunları yapsak ve AB’ye giremesek bile Türkiye çok şey kazanacaktır” diye konuştu. Arıkan, Avrupa’ya yaptıkları seyahatlerde, işadamları olarak vize konusunda büyük sıkıntı çektiklerini, Avrupalı işadamlarının ise serbestçe dolaşma hakkından yararlandığını, bu durumun da haksız rekabete neden olduğunu kaydetti.

       

Ntv

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yıldırım, Türkiye’nin yapısal değişikliklere ihtiyacı olduğunu belirterek, “Yapısal değişiklikleri y...