Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

ABD Kongresi Napsterı tartıştı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 822
167
ABD Kongresi Napsterı tartıştı

12 Temmuz —  Müzik endüstrisi ile MP3 sunucularını karşı karşıya getiren dijital müzik tartışması, ABD Kongresi’ne sıçradı. Senato Ad...


İnternet kullanıcılarının dijital müziğin nimetlerinden bedava yararlanmasının müzik endüstrisi üzerindeki etkilerinin tartışıldığı oturumda, ücretsiz MP3 hizmeti veren sunucular ile plak şirketleri karşı karşıya geldi. Tarafların üst düzey yetkilileriyle temsil edildiği oturumda kendisi de bir besteci olan Komite Başkanı Senatör Orrin Hatch, katılımcılardan müzik endüstrisinin Napster ve Gnutella gibi sunuculara karşı verdiği mücadeleyi anlatmalarını istedi.

       Efsanevi Heavy Metal grubu Metallica’nın davulcusu Lars Ulrich, Napster’ı müzik hırsızlığıyla suçladı. İnternet ‘korsanlığını’ durdurmak için hükümet müdahalesinin gerekli olduğunu söyleyen Ulrich, “Napster bize sormadan şarkılarımızı çaldı. Asla bize danışmadılar. Bütün müziğimiz Napster sunucusu üzerinde bedava ulaşılır hale geldi” dedi. İnternet üzerinde şarkılarına en çok rağbet edilen Metallica, Napster’dan davacı olmuştu.

        Napster’ı temsil eden Hank Barry ise Napster’ın müzik endüstrisine zarar vermediğini, aksine yardımcı olduğunu savundu. “Bırakalım pazar kendi kendine işlesin” diyen Barry, tarih boyunca yeni teknolojilerin tepkiyle karşılandığını hatırlattı.

       

MAHKEME AY SONUNDA

       

       American Kayıt Endüstrisi Birliği’nin Napster’a karşı açtığı dava 26 Temmuz’da başlayacak. Uzmanlar, davada Napster’ın kapatılması yönünde bir karar çıkmasının yüksek bir ihtimal olduğunu söylüyor.

       Plak şirketleri Napster’ın yanı sıra MP3.com’a da dava açmıştı. Napster, Microsoft’un anti-tekel davasında önemli rol üstlenen avukat David Boies’le anlaşırken, MP3.com kendisinden davacı olan iki büyük plak şirketiyle geçen ay anlaşma sağlamıştı.

       Müzik endüstrisinde rahatsızlık yaratan tek MP3 sunucusu Napster değil. American Online bünyesinde geliştirilen Gnutella da mart ayında MP3 severlerin hizmetin egirmişti. Çok geçmeden AOL tarafından kapatılan sunucunun kopyaları internet üzerinde hala dolaşıyor. Gnutella, Napster’dan farklı olarak hizmet vermek için merkezi bir bilgisayara ihtiyaç duymuyor.

Ntv

12 Temmuz —  Müzik endüstrisi ile MP3 sunucularını karşı karşıya getiren dijital müzik tartışması, ABD Kongresi’ne sıçradı. Senato Ad...