Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

ABD: Ladinin Avrupadaki üssü Milano

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 633
26
ABD: Ladinin Avrupadaki üssü Milano

ABD Savunma Bakanı Paul O’Neill’a göre, Milano’da Jenner Caddesi’ndeki “İslam Kültür Merkezi”, Avrupa’da Bin Ladin’e destek veren en önemli üsle...
       Amerikan Hazine Bakanlığı’nın raporunda, Bin Ladin’in örgütü için silah, militan ve para transferinde Milano’daki “İslam Kültür Merkezi”nin de önemli bir rol oynadığı görüşüne ver veriliyor. Milano’daki merkez, “UsameBin Ladin’in örgütü El-Qaide’nin Avrupa’daki en önemli üssü” olarak niteleniyor.

       Kenya ve Tanzanya’daki ABD Büyükelçilikleri’ni hedef alan terör eylemleri nedeniyle halen aranmakta olan ve ABD’nin mal varlığını dondurma kararı aldığı şirketlerden Yemen merkezli “Al-Shifa Hohey Press for Industry and Commerce”in sahibi Mahmud Ebu el-Fetuh Muhammed’in Milano’daki “İslam Kültür Merkezi” ile “sıkı ilişki” içinde olduğu iddia ediliyor.

       Milano’daki “İslam Kültür Merkezi” 1995’ten bu yana çeşitli soruşturmalara konu olmuştu. Bir mesçidi de bünyesinde barındıran anılan merkezin, ibadete gelen kişilerden militan devşirdiği ve terör örgütleri için para topladığı ileri sürülüyor.

       95’teki soruşturmada hakkında tutuklama kararı çıkarılan İmam Enver Şaban, daha sonra kayıplara karışmış ve Bosna’da esrarengiz bir çatışmada hayatını kaybetmişti. İtalyan polisinin 3 gün önce düzenlediği bir operasyonda da, “İslam Kültür Merkezi”yle ilişkili olmalarının yanısıra UsameBin Ladin’le bağlantılı olduklarından kuşkulanılan üç Arap tutuklanmıştı. Soruşturmayı yürüten İtalyan savcı Stefano Dambruso, dinlenen telefon görüşmelerine göre, bazı bayanların da kamikazeliğe hazır olduklarını belirtiyor.

       Öte yandan UsameBin Ladin’in İsviçre vatandaşı olan kardeşinin kendisine ait özel uçakla, 11 Eylül’den önce en az 9 kez Milano hava limanını kullandığı ortaya çıktı. Bin Ladin’in sözkonusu kardeşinin, Milano’da her defasında en fazla 4 saat kaldığı, 11 Eylül’den bu yana ise İtalya’ya uğramadığı belirtiliyor.

Ntv

ABD Savunma Bakanı Paul O’Neill’a göre, Milano’da Jenner Caddesi’ndeki “İslam Kültür Merkezi”, Avrupa’da Bin Ladin’e destek veren en önemli üsle...