Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

ABD müttefiklerden istihbarat alıyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 711
37
ABD müttefiklerden istihbarat alıyor

ABD’nin NATO müttefiklerinden istihbarat talebi somutlaşmaya başladı....
       11 Eylül saldırıların bir numaralı sorumlusu ilan edilen Usame bin Ladin ile El Kaide örgütü hakkında müttefik ülkelerden istihbarat konusunda işbirliği talep eden ABD bu konudaki çalışmalarını gerçekleştirmeye başladı.

       Edinilen bilgiye göre ABD, NATO müttefiği ülkelerin istihbarat yetkilileri ile ikili düzey irtibata geçerek bilgi alış verişinde bulundu. Bilgi alış verişinin amacının Usame bin Ladin ile El Kaide örgütünun müttefik ülkelerdeki faaliyetleri, Usame bin Ladin’e sempati duyan dernekler örgütler ve yeşil sermayeli şirketler hakkında bilgi alış verişinde bulunmak olduğu belirtildi.

       Bununla birlikte talepler arasında söz konusu örgütlerin listesini çıkartarak faaliyetleri hakkında imkan dahilinde Washington yönetimine bilgi vermek ve gerekirse delil toplamak için işbirliğinde bulunmak gibi unsurların da yer aldığı ifade edildi.

       Aynı kaynaklar bu çerçevede Washington yönetiminin butun müttefiklerin istihbarat yetkilileri ile irtibata geçtiğini ve istihbarat konusunda Belçika, İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, İtalya ve Türkiye ile ikili düzeyde aktif çalışmalara başladığını söylüyorlar.

Ntv

ABD’nin NATO müttefiklerinden istihbarat talebi somutlaşmaya başladı....