Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

ABDde Bakü-Ceyhan karşıtı rapor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 559
32
ABDde Bakü-Ceyhan karşıtı rapor

ABD yönetimine sunulacak ’21. Yüzyılda Enerji Politikası Güçlükleri’ raporunda, Bakü Ceyhan’ın desteklenmesi yerine İran seçeneğine ...


The Independent Task Force adlı kuruluş ve Rice Üniversitesi’ne bağlı James Baker Enstitüsü tarafından hazırlanan rapora, dünya enerji üreticileri, tüketicileri, çevreciler, ulusal güvenlik uzmanları ve diğer enerji çevrelerini içeren uzmanların katkıda bulunduğu belirtildi. Cheney’e bugün sunulması öngörülen raporda, “ABD’nin uzun dönemli ve maliyeti yüksek Bakü-Ceyhan boru hattı rotasında ısrarı, Hazar havzası kaynaklarının ihracına yönelik daha kapsamlı ve daha ticari bir yaklaşımı tehlikeye atabilir” ifadesi kullanıldı.

       Raporda, bazı Avrupalı ve Amerikalı şirketlerin, daha ekonomik olduğu için, Hazar petrolünü İran yoluyla taşımak isteyebileceği, aksi takdirde şirketlerin, petrol üretmemekle tehdit edebileceği savunularak, bu yüzden ABD’nin, İran’a yumuşak diplomatik sinyaller göndermeye zorlanabileceği ileri sürüldü.

       

İRAN, IRAK’A KARŞI GÜÇ OLABİLİR

       Enerji raporunda, “Hazar petrolünü kısa dönemde transfer ederek ticari çözüm sağlamak için, belli jeopolitik amaçları ifade eden diplomatik faaliyetleri düşürme seçeneği mevcut. İran seçeneğini içerecek şekilde bu ticari çözümle, şirketlerin, erken petrolü kısa dönemde ihracı sağlanabilir. Yönetimin, bu politika değişikliğini hesaba katması gerekmektedir” denildi. Raporda İran’ın, Irak’a yönelik bir “karşı güç” olarak değerlendirilebileceği de savunuldu.

       

RUSYA İLE HAZAR’DA İŞBİRLİĞİ

       Raporda, boru hattı stratejisinde değişikliğin, bazı bölgesel oyuncuları, ticari çıkar çerçevesinde Rusya’dan geçecek boru hatları için bu ülkeyle yakınlaşmaya itebileceği de kaydedildi.

       Enerji raporunda, “Rusya, bu politikayı bir zayıflık göstergesi kabul edebilir ve Gürcistan başta olmak üzere diğer komşu ülkelere, Moskova’nın çıkarları çerçevesinde, bağımsızlıkları konusunda uzlaşmaya yönelik baskı için yeşil ışık olarak alabilir” ifadeleri kullanıldı.

       ABD’nin, Rusya ile ilişkilerindeki stratejik nedenlerden dolayı, bu ülkeyle Hazar bölgesinde rekabet ve çatışma yerine, işbirliğine gitmek isteyebileceği de raporda öne sürüldü. Raporda, Rusya ile işbirliği arayışı çerçevesinde, bölgede radikal İslami militan unsurların yükselişine karşı ABD’nin birlikte çalışabileceği de ileri sürüldü.

Ntv

ABD yönetimine sunulacak ’21. Yüzyılda Enerji Politikası Güçlükleri’ raporunda, Bakü Ceyhan’ın desteklenmesi yerine İran seçeneğine ...