Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

ABDde şarbon paniği büyüyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 546
60
ABDde şarbon paniği büyüyor

15 Ekim—  ABD’de 4 Ekim’den bu yana belirlenen şarbon vakalarının sayısı, dünkü test sonuçlarının ardından 12’ye yükseldi...
       New York kentinde dün üç kişinin şarbon tedavisi gördüğü açıklandı. Tedavi gören üç kişinin durumunun iyi olduğunu açıklayan New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani “Deriye şarbon sporu bulaşması, mutlaka enfensiyona yol açmaz” dedi.

       Amerikan NBC televizyonunun gece haberleri sunucusu Tom Brokaw, gönderilen şarbonlu mektup yüzünden yardımcılarının tedaviye alınmasından sonra, kendisinin de şarbona maruz kalmış olabileceğini söyledi. Yardımcıları gibi, şarbon tedavisinde kullanılan Cipro adlı antibiyotikle tedavi altına alınan Brokaw, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Mektubu gördüm ve sanırım bir kez elime aldım. Şarbondan ben de etkilenmiş olabilirim. Ama eminim ki Cipro ile bu meseleyi atlatacağım” dedi.

       

MİCROSOFT’TA DA ŞARBON

       Ülkede şarbon alarmına hedef olan bir başka eyalet de Nevada oldu. Malezya’dan Nevada’daki Microsoft bürosuna gönderilen bir mektubun zarfında şarbon mikrobuna rastlandı. Yetkililer mikrobun mektuba dokunanlara bulaşma riskinin çok az olduğunu açıkladılar, ancak bu açıklama paniğin büyümesini engelleyemedi.

       Florida eyaletinde de bir basın çalışanının şarbon mikrobu nedeniyle ölmesinin ardından 5 kişi de daha şarbon mikrobuna rastlandı.

       

UÇAKTA ŞARBON PANİĞİ

         AFGANİSTAN'DA SAVAŞ•'Molla Ömer yakalanmak üzere'•Kandahar teslim oldu•Taliban dönemi Kandahar'da kapandı•ABD bombardımana devam•Tora Bora'da Ladin izi yok•Bonn anlaşmasına tepki
       Öte yandan içinde 80 yolcusu ve 5 mürettabatıyla Chicago’dan yola çıkan United Airlines’a ait yolcu uçağında da şarbon paniği yaşandı. Bir yolcunun havalandırma sistemine değişik bir madde koyduğu yönündeki haberler üzerine yetkiler alarma geçti. California’daki San Jose Havalanı’na inen uçaktaki yolcuların dışarı çıkmasına izin verilmedi. Yolcular, havaalanında kurulan dezenfekte çadırından geçiriltikten sonra serbest bırakıldılar. Daha sonra uçaktaki maddenin bir tebrik kartından çıkan konfettiler olduğu anlaşıldı.

       Londra’dan Washington’a gitmekte olan United Airlines’a ait bir başka uçağında tuvaletinde şüpheli bir toz bulundu. Washington dışındaki Dulles Havalanı’na inen uçağı ambülanslar ve itfaiye araçları karşıladı. Tuvaletteki şüpheli toz, ordu laboratuvarlarında inceleme altına alınırken tuvalette giren 17 yolcu da kontrolden geçirildi.

       

BİN LADİN ŞÜPHESİ

       ABD Adalet Bakanı John Ashcroft, ülkesinde birçok kentte saptanan şarbon vakalarının ardında, Usame bin Ladin ve örgütü El Kaide’nin bulunduğu olasılığını gözardı etmediklerini açıkladı. Ashcroft, CBS televizyonuna verdiği demeçte, ABD’nin Florida, Nevada ve New York eyaletlerinde ortaya çıkan şarbon vakalarının Bin Ladin bağlantılı olabileceğini söyledi. ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney de, önceki gün yaptığı açıklamada, “şarbon vakalarının arkasında Bin Ladin ve El Kaide çıkarsa şaşırmayacağını” belirtmişti.

       

  ŞARBON HABERLERİ

•ABD'de şarbon hastalarının sayısı artıyor

•ABD'de biyolojik terör korkusu artıyor

•Biyo-terör için Türkiye’de önlem

•En korkunç biyolojik silah: Şarbon

       ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, belirli bir tehdit olmamasına rağmen alarmda olmaya devam edeceklerini söyledi. Amerikan halkının panik olmaması çağrısında bulunan Rice, 11 Eylül’deki saldırıların “açık toplum” politikasından yararlanılarak gerçekleştirildiğini savundu. “Henüz saptadığımız belirli bir tehdit yok” diyen Rice, bir süre daha üst düzey alarm durumunda olacaklarını belirtti. Condoleezza rice, operasyonun Irak’ı da kapsayacağı sorusuna kesin bir yanıt vermekten kaçındı. “Bağdat’ı yakından izliyoruz” diyen Rice, Saddam Hüseyin dışındaki bir yönetimin Irak halkı için daha iyi olacağını düşündüklerini kaydetti.

       

BUSH: ABD HALA TEHLİKEDE

        ABD Başkanı George Bush ise Beyaz Saray’da İspanyol-Amerikan toplumu onuruna düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “ulusumuz hala tehlikede, ancak hükümet halkını korumak için elinden geleni yapıyor” dedi. Bush, yeni şarbon hastalığı vakasının ABD için endişe kaynağı olduğunu söyledi ve hükümetinin en hızlı şekilde olaya müdahale edeceğini vurguladı.

       

SAĞLIK BAKANI: ALARMDAYIZ

       ABD Sağlık Bakanı Tommy Thompson da New York’taki NBC televizyonu çalışanında teşhis edilen şarbon hastalığının ‘terörizmle’ ilgisini gösteren bir kanıt olmadığını bildirdi. Thompson, Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, kamu sağlık sisteminin, biyolojik ya da terörist saldırılardan gelebilecek her hastalığa karşı en üst düzeyde alarma geçirildiğini bildirdi. Şarbon’un bulaşıcı bir hastalık olmadığını vurgulayan Thompson, 2 milyon kişiyi tedavi edebilecek kadar ilaca sahip olduklarını ifade etti. Sağlık Bakanı, ABD’lilerden hastalığın belirtilerini farkeder farketmez doktorlarına başvurmalarını isteyerek, halktan şarbon antibiyotiklerini stoklamamalarını, hükümetin elinde yeteri kadar ilaç olduğunu bildirdi. Thompson, şüpheli posta alacak olanlardan da, yerel yetkililerle temasa geçmelerini de istedi.

       

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDA PANİK

       ABD’de Dışişleri Bakanlığı’nın iki çalışanına kimden geldiği belli olmayan bir zarfta, beyaz pudra benzeri bir madde gönderilmesi biyolojik terör paniğine yol açtı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher, üç gün içinde iki Dışişleri Bakanlığı çalışanına gönderilen zarflardan, beyaz bir toz çıkması üzerine FBI, itfaiye ve tehlikeli madde birimlerinin bakanlığa çağrıldığını bildirdi. Zarfların, Dışişleri Bakanlığı’nın 6. katındaki posta odasında Çarşamba günü bulunduğu belirtildi. Boucher, zarflardaki maddede şarbon olup olmadığının halen araştırılmakta olduğunu belirtti.

       

KAMYON EHLİYETİ UYARISI

       ABD’nin batısındaki Colorado eyaletindeki bir sürücü kursu yetkilileri, son iki yıl içinde çok sayıda Arap kökenli kişinin kamyon kullanmak için ehliyet aldığı konusunda Amerikan yetkilileri uyardı. Time dergisinin haberine göre, sürücü kursu yetkilileri, İngilizce bilmeyen 25-35 Arap asıllı kişinin bir grup oluşturduklarını ve kurs ücretini peşin ödediklerini söyledi. Taşımacılık sektörü kaynaklarına dayandırılan haberde, bu kişilerin tümünün kamyon kullanma ehliyeti aldığı ve sonra iş başvurusunda bulunmadıkları kaydedildi.

        11 Eylül’de New York ve Washington‘da meydana gelen saldırıların ardından, ABD’de yetkililerin teröristlerin kamyonlarla da saldırı düzenlemeyi planlayıp planlamadıklarını araştırdıkları belirtiliyor.

       

Ntv

15 Ekim—  ABD’de 4 Ekim’den bu yana belirlenen şarbon vakalarının sayısı, dünkü test sonuçlarının ardından 12’ye yükseldi...