Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

ABDdeki talihsiz Türkten son haber

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 188
17
ABDdeki talihsiz Türkten son haber

13 Ekim—  11 Eylül’deki terör saldırılarıyla ilişkisi bulunduğu öne sürülen Mehmet Aktaş, hakkındaki iddiaların asılsız olduğunun anl...


Hakkında göçmenlik yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açılan Aktaş, suçu sabit görüldüğü takdirde sınırdışı edilecek.

       11 Eylül’deki terör saldırıları sonrasında New Jersey’nin South Brunswick kasabasında yaşayan bir kadının ihbarını değerlendiren FBI ,Mehmet Aktaş’ı aramaya başlamıştı.

       Eyaletin sahil kasabalarında hediyelik eşya satarak geçimini sağlayan Aktaş,arandığını duyar duymaz FBI ajanlarına teslim olmuştu.

       İki hafta sureyle sorgulanan Mehmet Aktaş’ın sonunda saldırılarla bir ilgisinin bulunmadığı anlaşıldı. Ayrıca ihbarı yapan kadının ticari anlaşmazlık nedeniyle Aktaş’a tuzak kurduğu saptandı.

       Ancak 37 yaşındaki Aktaş’ın çilesi burada bitmedi. Çünkü bu kez “yasadışı göçmen” suçlamasıyla yeniden gözaltına alındı.

       10 yıl önce makinist olarak çalıştığı gemiden kaçarak ABD’de yaşamaya başlayan Aktaş, ülkede kalması için gereken yasal başvuruları yapmamıştı. Bu nedenle şimdi “yasadışı göçmen” olarak sınırdışı edilme ihtimaliyle karşı karşıya.

       ABD’de Aktaş’la benzer statüye sahip çok sayıda Türk var. Fakat “yasadışı göçmenler” arasında ilk sıraları Meksikalılar ile Latin Amerika ülkelerinden gelenler paylaşıyor.

       Önceki gün New Jersey eyaletinin Newark kentinde mahkemeye çıkarılan Mehmet Aktaş için son anda bir umut ışığı belirdi. Aktaş’la son 4 yıldır beraber yaşadığını öne süren Amerikan vatandaşı Elizabeth Slawinski mahkemeye,Türk genciyle 3 aydır evlilik hazırlıkları yaptıklarını belirterek,Mehmet Aktaş’la evlenmek istediğini bildirdi.

       Amerikan yasalarına göre, Aktaş’ın bir Amerikan vatandaşıyla evlenmesi durumunda sınırdışı edilme ihtimali ortadan kalkıyor. Ancak çiftin evlenebilmesi için Federal Göçmenlik Bürosu’nun onayı gerekiyor.

       Terörist suçlamasıyla 15 gün süreyle FBI’ın sorgusundan geçen Mehmet Aktaş’ı şimdi Göçmenlik Bürosu’nun sınavı bekliyor. Newark Bölge Mahkemesi, Büro’nun yapacağı araştırma sonuçlanıncaya kadar Aktaş hakkındaki davayı “beklemeye” aldı.

       Öte yandan, Amerikan mahkemeleri, terör saldırılarına ilişkin asilsiz ihbarlar nedeniyle sorgulanan ve ardından “yasadışı göçmen” olduğu anlaşılan kişilerin davaları yüzünden yoğun günler yaşıyor.

       Mehmet Aktaş’la aynı mahkemede yargılanan 23 yaşındaki Mısır vatandaşı Ramy Badwy’nin durumu da farklı değil…Badwy’nin talihsizliği ise Florida’da pilotluk eğitimi veren özel bir okula devam etmesi.

       Bu okulda başarılı olamayınca New Jersey’deki bir başka okula kaydını yaptıran Badwy,mahkemedeki ifadesine göre,eğitimini tamamladıktan sonra Mısır’a donup pilot olarak çalışmayı planlıyor. Ancak öğrenci vizesinin suresi 1 ay önce biten Ramy Badwy de hakkındaki terör saldırılarına ilişkin suçlamalar düşerse sınırdışı edilecek. Badwy’le ilgili en ilginç not ise,bu kişinin Hristiyan-Kipti olması…!

       Mehmet Aktaş ile Ramy Badwy’nin başına gelenler Amerika’daki kitle paranoyasının hukuki yasamdaki en çarpıcı örneğini oluşturuyor.

Ntv

13 Ekim—  11 Eylül’deki terör saldırılarıyla ilişkisi bulunduğu öne sürülen Mehmet Aktaş, hakkındaki iddiaların asılsız olduğunun anl...