Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

ABDden acil telefon sistemi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 863
189
ABDden acil telefon sistemi

14 Ekim —  Beyazsaray, acil durumlar için kullanılacak cep telefonu sistemi için çalışmalara başladı. Sistem öncelikle hükümet kurumları ar...


ABD’de 11 Eylül’de gerçekleştirilen saldırının ardından New York ve Washington’daki cep telefonu hatlarındaki yoğunluk kablosuz iletişimin aksamasına sebep olmuş ve bazı kamu kurumları ile iletişim kurulamamıştı.

       ABD Başkanı Bush’un Siber Güvenlik Danışmanı Richard Clerk, perşembe günü yaptığı açıklamada cep telefonu şebekelerinin kilitlenmesi gibi bir durumunu bir daha olmasını istemediklerini belirtmişti. “Firmalarla beraber üzerinde çalıştığımız temel konu bir kriz anında sistemlerin olabildiğince erişilebilirliğini sağlamak” diyen Clerk, “bazı durumlarda cep telefonlarının %5’i kullanıldığı zaman sistem kilitlenebiliyor” dedi.

       Cep telefonu şebekelerinde her bir hücre belli sayıda telefonu içinde barındırıyor. Tüm hatlar dolu olduğunda (önce gelen önce alır kuralınca) sistem ilk olarak çağrı yapanı ilk sıraya alıyor.

       Yeni sistem ise öne geçmek için özel bir kod kullanacak. Hükümet yetkilileri, bu yeni kodlama teknolojisi sayesinde istenilen kişilerin ya da istenilen bir numarayı arayanların (911 gibi) diğer kullanıcılara göre önceliğe sahip olacağını belirttiler.

       Bu, aslında yeni bir proje değil. ABD’deki saldırıya kadar yllardır üzerinde çalışılan ama çok az destek gördüğü için kaybolmaya yüz tutmuş bir projeydi. Ancak proje, saldırının ardından tozlu raflardan hayata geçirilmek için indirildi.

       Hücresel telefon şebekesi firmaları saldıran 2 hafta sonra yaptıkları bir toplantıda projenin hayata geçirilmesine karar verdiler ve hücresel sistemlerdeki bu öncelikli kişileri belirlemek için çalışmalara başladılar.

       Plana göre, iki ay içinde 500 öncelikli kullanıcı belirlenecek. Bu rakamın yıl sonuna kadar 50 bin olması düşünülüyor.

       Mevcut telefonlarla çalışabilen sistemde, kullanıcılar özel kodu takip eden kişisel tanımlama numarasını telefonlarına girerek öncelik hakkından yararlanabilecekler.

       

       

Ntv

14 Ekim —  Beyazsaray, acil durumlar için kullanılacak cep telefonu sistemi için çalışmalara başladı. Sistem öncelikle hükümet kurumları ar...