Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

ABDden aralıksız bombardıman

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 212
2
ABDden aralıksız bombardıman

15 Ekim —  Cumartesi gecesinden beri aralıksız olarak Afganistan’ı bombalayan ABD güçlerinin saldırısı bu sabah da sürüyor. Sabah saa...
       Bu sabah saatlerinde tekrar bombalanmaya başlanan Celalabad’da şiddetli 3 patlama meydana geldiği belirtildi. Taliban‘ın da, bombardımana dakikalarca uçaksavar ateşiyle karşılık verdiği kaydedildi.

       Afgan İslami ajansı AIP, Cumartesi gecesinden bu yana düzenlenen şiddetli bombardımanın hedefinin, Taliban’ın Birinci Kolordu üsleri olduğunu, bombalanan mekanların boş olmasına karşın ağır hasar meydana geldiğini aktardı.

        Celalabad’da Taliban askerlerinin Kalaşnikov silahları ve roketatarlarla devriye gezdikleri belirtiliyor. Patlamaların meydana geldii kentin batısındaki bölgede, Usame bin Ladin’in ve El Kaide örgütünün terör kamplarının bulunduğu tahmin ediliyor.

       

MEZAR-I ŞERİF’TE HAVAALANI VURULDU

       Afgan İslami haber ajansı AIP, bu sabah düzenlenen hava harekatı sırasında, Afganistan’ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif’in de şiddetli bombardımana maruz kaldığını duyurdu. Bu sabahki bombardımanda havaalanı hedef alınan Mezar-ı Şerif’e gece en az 4 hava akını düzenlediği, ancak önemli bir hasar ya da can kaybı olmadığı belirtildi.       

       

KABİL DE BOMBARDIMAN ALTINDA

        Afganistan‘ın başkenti Kabil’deki havaalanında üç büyük patlama meydana geldi. Görgü tanıkları, patlamalar sırasında başkentin üzerinde savaş uçağı sesi duyulmadığı için, patlamalara cruise füzelerin yol açtığını sandıklarını söyledi. Patlamaların olduğu havaalanında büyük bir toz bulutu yükseldiği belirtildi.

       

MOLLA ÖMER VE BİN LADİN HAYATTA

       Taliban’ın Pakistan Büyükelçiliği’nden Süheyl Şahin, Reuters televizyonuna yaptığı açıklamada, son bombardımanın ardından bin Ladin ve Molla Ömer‘in hayatta ve iyi olduklarını söyledi.

       

‘SİVİLLER ÖLDÜ’

         AFGANİSTAN'DA SAVAŞ•'Molla Ömer yakalanmak üzere'•Kandahar teslim oldu•Taliban dönemi Kandahar'da kapandı•ABD bombardımana devam•Tora Bora'da Ladin izi yok•Bonn anlaşmasına tepki

Taliban yönetimi, kuzeydeki Bagdiş bölgesinin başkenti Kale-i Nev’de 12 kişinin öldüğünü ve 32 kişinin yaralandığını iddia etti. Kuzey İttifakı ise ölenlerin Taliban milisi olduğunu bildirdi. Kuzey İttifakı komutanlarından İsmail Han, uydu telefonuyla AFP muhabirine verdiği demeçte, bombardımanda hiçbir sivilin ölmediğini söyledi. İsmail Han, ABD uçaklarının, Bagdis eyaletinin başkenti Kale-i Nev’de askeri tesisleri hedef aldığını, bombardımanda 20 milisin öldüğünü, 30 milisin de kaybolduğunu iddia etti. Taliban yetkilileri, bombardımanlarda ölü sayısının 300’e yükseldiğini öne sürmüştü.

       

TELEFON İLETİŞİMİ KESİLDİ

       Bu arada, Afganistan’ın başkenti Kabil’in önemli bölümünün dünya ile iletişiminin gece yarısı saldırılarından sonra kesildiği bildirildi. Taliban yetkilileri, hava akınlarının, bir Çin ve Pakistan şirketi tarafından işletilen 90 telefon hattının kesilmesine yol açtığını belirtti ve şu anda tek bağlantının Afgan Telsiz Şirketi aracılığıyla yapılabildiği kaydedildi.

       

       

TEMEL HEDEFLER TAMAMLANDI

       ABD uçaklarının Afganistan’daki hemen hemen tüm temel hedefleri tahrip ettikleri, bundan böyle daha önce vurulamayan hedeflere yönelecekleri bildirildi. USS Enterprise uçak gemisi komutanı, uçakların yeni hedefleri vurmanın yanı sıra vurulamamış hedefleri ‘temizlemekte’ olduğunu söyledi.

        Gazetecilere açıklama yapan komutan, sivil kayıpları önlemeye yönelik tedbirler alındığını, hedef konusunda şüpheleri varsa pilotların bombayı atmama yükümlülüğü olduğunu belirtti. USS Enterprise ve diğer iki uçak gemisinden havalanan F-14 ve F/A-18 savaş uçakları, 7 Ekim’den beri Afganistan’ı vuruyor.

       

SAVAŞ GEMİLERİ YOLDA

       3 ABD savaş gemisi Suveyş Kanalı’nı geçti. Kızıldeniz’e doğru yol alan gemilerin Körfez’de Afganistan’ın bombalanmasında görev alan donanma gemilerine katılması bekleniyor. Suveyş Kanalı’ndan geçen USS Theodore Roosevelt uçak gemisine bir kruvazör ve yakıt tankeri de eşlik ediyor.”Parlayan Yıldız” tatbikatına katılacağı açıklanan bu gemilerin Afganistan’a yönelik operasyonda da kullanılması bekleniyor.

       Yemen’de geçen yıl, USS Cole gemisine düzenlenen ve 17 denizcinin ölmesiyle sonuçlanan saldırının ardından ilk kez ABD donanmasına ait gemiler Suveyş Kanalı’ndan geçti. USS Theodre Roosevelt, Virginia’daki Norfolk Üssü’nden 19 Eylül’de ayrılmıştı.

       

Ntv

15 Ekim —  Cumartesi gecesinden beri aralıksız olarak Afganistan’ı bombalayan ABD güçlerinin saldırısı bu sabah da sürüyor. Sabah saa...