Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

ABden Busha küresel ısınma baskısı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 113
9
ABden Busha küresel ısınma baskısı

Avrupa Birliği ülkeleri liderleri, ABD’ye, sera etkisi yaratan ve küresel ısınmaya neden olan gazların salınımının kısıtlanmasına verdikleri öne...
       AB liderleri, ABD’nin sera etkisi yaratan gazların salınımıyla ilgili olarak Kyoto Protokolü’nde belirlenen prensiplere uymasını istediler ve Bonn’da yapılacak olan küresel iklim konferansından önce Bush’un ülkesinde çalışmalar yapması talebinde bulundular.

       George W. Bush’a yazılan mektupta “Tüm sanayileşmiş ülkelerin küresel ısınmaya karşı hep birlikte mücadele etmesi ABD ve AB arasındaki ilişkilerin önemli bir parçasıdır. AB ülkeleri, sera etkisi yaratan gazların salınımında mutlak azalma olmasına büyük önem atfetmektedirler” ifadesi kullanıldı.

       Geçtiğimiz yıl Kyoto’da yapılan konferansta, sanayileşmiş ülkelerin sera etkisi yaratan gazların salınımını 2010 yılına kadar yüzde 5.2 oranında azaltmaları öngörülüyordu. Fakat konferans, başını ABD ve Japonya’nın çektiği ülkeler grubunun bu şartı kabul etmemesi nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Avrupa Birliği, tüm ülkelerin gaz salınımlarını kendi içlerinde kısıtlamaları noktasında ısrar ederken, ABD, gaz salınımı hakkını az gelişmiş ülkelerden para karşılığı satın almak taraftarıydı.

       Avrupa Birliği ülkeleri, ABD Başkanı Bush ve yardımcısı Dick Cheney’nin, Bonn’da yapılacak olan konferansta Kyoto anlaşmasının şartlarını kabul etmeyeceklerinden endişe duyuyorlar. Dick Cheney’nin geçen hafta yaptığı bir konuşmada “Beyaz Saray Kyoto anlaşmasının yaklaşımını desteklemiyor” diye konuştuğuna dikkat çekiliyor.

       Prodi ve Persson imzalı mektupta, “Gazların salınımının kısıtlanması başlangıçta ekonomiyi kötü etkileyebilir, fakat yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek uzun vadede yarar sağlayacaktır.” denildi.

       

       

Ntv

Avrupa Birliği ülkeleri liderleri, ABD’ye, sera etkisi yaratan ve küresel ısınmaya neden olan gazların salınımının kısıtlanmasına verdikleri öne...