Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

ABden Makedonyaya 1200 asker

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 246
58
ABden Makedonyaya 1200 asker

26 Mart —  Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Traykovski, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin (AB) Kosova sınırına ...


Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Traykovski, NATO Genel Sekreteri George Robertson ve Avrupa Birliği’nin Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile Makedonya’nın başkenti Üsküp’te bir araya geldi. Makedonya Başbakanı Lupço Georgievski, Dışişleri Bakanı Sırcam Kerim, İçişleri Bakanı Dosta Dimovska’nın yanı sıra iktidardaki koalisyona ortak Arnavut Demokrat Partisi DPA’nın Genel Başkanı Arben Caferi’nin hazır bulunduğu toplantı, Makedonya Meclisi’nde yapıldı.

       

AB’DEN ASKERİ DESTEK

       Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Traykovski, NATO Genel Sekreteri George Robertson ve Avrupa Birliği’nin Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile yaptığı görüşmenin ardından, Avrupa Birliği’nin (AB) Kosova sınırına 1200 asker yollayacağını söyledi. Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Traykovski, “Solana ve Robertson, operasyonumuzu ve toprak bütünlüğümüzü destekliyor” dedi. Robertson da yaptığı açıklamada, “Balkan devletleri ya birlikte yaşayacaklar ya da bir Balkan savaşı çıkartacaklar. Buna, onlar karar verecek” dedi.

       

ROBERTSON: DİYALOG BAŞLAMALI

       Makedon hükümetini Arnavut militanlara karşı kararlı tutumundan dolayı kutlayan ve ordusunun dünkü operasyonunun başarılı olduğunu söyleyen Robertson, “Bir an önce diyalog başlamalı ve demokratik yollar kullanılmalıdır” dedi.

       AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana’nın, yarın sabah erken saatlerde, çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Kalkandelen’e (Tetovo) geçerek incelemelerde bulunacağı bildirildi. Solana’nın, Kalkandelen’deki incelemelerinin ardından başkent Üsküp’e dönerek, TSİ 12.00’de, Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Traykovski ile ikinci kez biraraya geleceği belirtildi.

       

ARNAVUTLUK: OPERASYON DURDURULMALI

       Bu arada, resmi ziyaret dolayısıyla Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’te bulunan Arnavutluk Cumhurbaşkanı Recep Meydani, Makedon yönetiminin operasyona son vererek, diyalog başlatması gerektiğini söyledi. Hırvatistan Devlet Başkanı Stipe Mesiç ile biraraya gelen Meydani, “Makedonya’da son zamanlarda meydana gelen olaylar, siyasi ve ekonomik sorunların çözümü için diyalog yolunun bulunması gerektiğini gösteriyor” diye konuştu. Makedon tarafının operasyona son vermesi ve diyaloğun başlaması gerektiğini vurgulayan Meydani, “Bütün içtenliğimle Mesiç’in Makedonya’da yapıcı siyasi diyaloğun başlatılması için arabulucu rolü üstlenmesini diliyorum” dedi. Arnavutluk Cumhurbaşkanı Meydani, “(Büyük Arnavutluk) ifadeleri, (Büyük Kosova) ifadeleri gibi Arnavutların icadı değildir. Bu ifadeler, Arnavut politikacıların duygularını yansıtmıyor” diye konuştu.

       Meydani’den sonra söz alan Mesiç de arabulucuk rolü için Makedon yetkililer ile Makedonya’daki Arnavut politikacılarla temaslarda bulunduğunu belirtti.

       Hırvat basınında yer alan haberlerde ise Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Traykovski’nin, bu inisiyatife karşı çıktığı, çünkü Üsküp yönetiminin Arnavut militanlarla müzakereye yanaşmadığı belirtiliyor.

       

Ntv

26 Mart —  Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Traykovski, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin (AB) Kosova sınırına ...