Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

ABden Makedonyaya barış planı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 177
24
ABden Makedonyaya barış planı

AB’nin Makedonya temsilcisi François Leotard, Slavlar ve Arnavutlar arasında uzlaşmayı amaçlayan barış planını bugün Devlet Başkanı Boris Trayko...


Planın, daha fazla görüşme yapılmasının temeli olduğunu belirten Leotard, “Şimdi bu belge için yorumlara ve değişikliklere ihtiyacımız var” diye konuştu.

       Leotard, Makedon partilerin plan üzerinde Pazartesi günü danışmalarda bulunmasının beklendiğini de söyledi. Planın içeriğine ilişkin ayrıntı verilmezken, Makedonyalı bir kaynak, planın yerel yönetimin güçlendirilmesi ve Arnavutluk dilinin resmi kullanımın yaygınlaştırılması için anayasa maddelerinde değişiklik içerdiğini söyledi.

       

AZINLIKLARLA DİYALOG

       Öte yandan, Makedonya Devlet Başkanı Boris Traykovski, ülkedeki azınlıkların temsilcileriyle birlikte Fransız ve Amerikalı temsilciler François Leotard ve James Pardew’i kabul etti.

       Makedonya’daki anayasal reform görüşmelerine katılmak isteyen ülkedeki Türk, Sırp, Çingene azınlıkların ve parlamentoda temsil edilmeyen 13 partinin temsilcileri, Traykovski’ye, “Arnavut ve Makedon partiler arasındaki diyaloğun dışında kalmak ve bunun bedelini ödemek yönündeki endişelerini” ilettiler.

       

ÜSKÜP, DENETİM SAĞLAYAMIYOR

       Makedonya’da ateşkese rağmen bugünkü şiddetli çatışmaların ardından İçişleri Bakanı Lube Boşkovski, Arnavut UÇK gerillalarının özellikle Kalkandelen (Tetova) yakınlarında olmak üzere yeni mevziler oluşturduğunu belirterek, bazı bölgelerde denetim sağlayamadıklarını kabul etti.

       Kalkandelen’deki Makedon güvenlik güçlerini ziyaret eden Boşkovski, televizyonda yaptığı açıklamada, Arnavut gerillasının yeni mevziler oluşturmasının, bazı bölgelerde tam denetim sağlayamadıkları anlamına geldiğini kaydetti.

       

Ntv

AB’nin Makedonya temsilcisi François Leotard, Slavlar ve Arnavutlar arasında uzlaşmayı amaçlayan barış planını bugün Devlet Başkanı Boris Trayko...