Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

ABDnin Cuma molası sona erdi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 567
133
ABDnin Cuma molası sona erdi

13 Ekim —  ABD Genelkurmay Başkanı Richard Myers, Müslümanlar’ın kutsal günü Cuma nedeniyle Afganistan’a karşı düzenlenen asker...
        Afgan İslami Basın Ajansı, havaalanı civarını hedef alan bombardıman sırasında, civar köylerden birine birkaç bombanın düşmesi sonucu 4 köylünün öldüğünü, 8’inin yaralandığını öne sürdü. Pakistan merkezli ajans, Kale Mirabbas adlı köyün, havaalanına iki kilometre mesafede olduğunu kaydetti.

       Amerikan savaş uçaklarının bir günlük aradan sonra Afganistan’ın başkenti Kabil’e düzenlediği saldırıda, Kabil havaalanının hedeflendiği bildirildi. Sabah saatlerinde Kandahar’a yapılan hava saldırısının da havaalanı üzerinde yoğunlaşması dikkat çekti. Kabilli bir görgü tanığı, günün ilk saatlerinde başlayan bombalamada 8 kuvvetli patlama işittiğini belirterek, “Evimden, havaalanına bir bomba atıldığını görebildim, enkazla birlikte havalanan ateş topunu gördüm, başlagıçtaki büyük ateş giderek azaldı” dedi.

       Bu arada Arapça yayın yapan Katar’ın El Cezire televizyonunun Kabil muhabiri, Kabil’de Taliban’ın hava savunması ve radarının zarar gördüğünü kaydetti.

       

KARA HAREKATI BEKLENTİSİ

         AFGANİSTAN'DA SAVAŞ•'Molla Ömer yakalanmak üzere'•Kandahar teslim oldu•Taliban dönemi Kandahar'da kapandı•ABD bombardımana devam•Tora Bora'da Ladin izi yok•Bonn anlaşmasına tepki

ABD’nin hava bombardımanına Cuma sabahı itibariyle ara vermesi ve bu sabahki saldırılara az sayıda uçağın katılması, operasyonun ikinci aşamasına geçiş öncesindeki duraklama olarak yorumlanıyor. Özel operasyon güçleri taşıyan helikopterlerin, Afganistan’ın yakınındaki üslerden havalanarak saldırıya geçmesinin operasyonun ikinci aşamasını oluşturacağı tahmin ediliyor. Ancak, bu aşama için ilk önce Taliban’ın hava savunma ve diğer askeri hedeflerine yönelik bombardıman ve füze saldırılarının amacına ulaşması beklendiği biliniyor.

       

ÖNCE HEDEFLER YOKEDİLMELİ

       ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın saldırıların ikinci gününün ardından hedeflerin % 85’inin vurulduğunu açıklaması ve takip eden günlerde yoğun bombardıman yapılması ise artık bu aşamaya gelindiği şeklinde yorumlanıyor.

       

RUMSFELD: SIRA MUHALİFLERDE

        ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in bugünkü açıklamaları da bu iddiayı destekler nitelikteydi. Afganistan’a karşı 5 gündür düzenlenen operasyonun yeniden ne zaman başlayacağını söylemeyen Rumsfeld, Taliban ordusunun zayıfladığını ve Bin Ladin’in örgütü El Kaide’nin kamplarının imha edildiğini duyurdu.

       Savunma Bakanı Rumsfeld, Taliban karşıtı silahlı güçlerin ABD kuvvetlerince bombalanan bölgelere girme zamanının geldiğini söyledi. Rumsfeld, ” Taliban ve Usame bin Ladin’in örgütü El Kaide’nin askeri hedeflerine yönelik birçok şey yaptığımızı düşünüyoruz, şimdi de kara kuvvetlerinin bizim bombaladığımız yerlerde ilerlemesi uygun olabilir” diye konuştu. Söz konusu kara kuvvetlerinin ABD kara kuvvetleri olmadığını belirten Rumsfeld, “Bu karacılar, Taliban ve El Kaide karşıtı güçlerdir” dedi.

       Pentagon’un bombalamalara ara vermesinin nedenlerinden biri olarak da ABD Başkanı George W. Bush’un dün Taliban’a Usame Bin Ladin ve El-Kaide’nin teröristlerinin teslim edilmesi yönünde ikinci bir şans tanımasına cevap beklenmesi olarak yorumlanıyor.

       

ŞAHNARAN DA MUHALİFLERİN

       Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı, Afganistan’da yönetimi elinde bulunduran Taliban’a karşı güçlerin ülkenin orta kesimlerindeki Şahşaran kentini ele geçirdiklerini açıkladı. ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, ülkenin orta kesimlerindeki Gor bölgesinin başkenti Şahşaran’ın son 48 saat içinde Kabil’deki yönetime karşı mücadele eden silahlı Kuzey İttifakı güçlerince kuşatıldığını belirtti.

       Adını açıklamayan bu yetkili, bunun önemli bir başarı olduğunu, çünkü bunun Taliban’ın elinde bulunan Mezar-ı Şerif kentinin güneyinde Özbek General Raşid Dostum idaresindeki güçlerle Kuzey İttifakı komutanlarından İsmail Han’ın güçlerinin birleşmesine olanak sağladığını belirtti. Aynı yetkili, Taliban güçlerinden Kuzey İttifak’ını saflarına katılanlar olduğunu da söyledi, ancak Taliban’dan kaç kişinin saf değiştirdiğini açıklamadı.

       

       

Ntv

13 Ekim —  ABD Genelkurmay Başkanı Richard Myers, Müslümanlar’ın kutsal günü Cuma nedeniyle Afganistan’a karşı düzenlenen asker...