Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

ABDye anti-damping kıskacı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 142
12
ABDye anti-damping kıskacı

29 Ağustos—  Dünya Ticaret Örgütü (WTO) anti-damping yasalarını değiştirmesi için ABD’ye çağrıda bulundu. WTO’nun Cenevre’...
       Amerikan anti-damping yasası, yabancı şirketler tarafından düşük maliyetle üretilen ürünlerin ithaline karşı ABD sanayilerini korumayı hedefliyor. ABD federal yönetimi, damping fiyatına ürün ithal eden firmalara karşı 1916 yasası çerçevesinde yüklü para ve hapis cezası uygulayabiliyor.

       ABD son olarak bu yasayı Japonya’dan gelen çelik ithlatına karşı kullanmış, bu karar sonucunda da Japonya ve AB WTO’ye başvurarak, 1916 yasasının incelenmeye alınmasını istemişlerdi. Japonya ve AB’nin başvurusunu inceleyen WTO, 1916 yasasının Washington’un da üyesi olduğu ve yaptırım gücü bulunan WTO kurallarına aykırı olduğu görüşünü belirtti. ABD’nin karara uyarak 1916 yasasını WTO rekabet kurallarına uyarlaması gerekiyor. WTO kararına ilişkin olarak su ana kadar Washington’dan herhangi bir tepki gelmedi.

       WTO’nun bu kararı, ABD ile AB arasında devam eden hormonlu sığır eti ve muz savaşı hakkında Eylül ayında açıklanacak kararlar öncesine rastlamasından ötürü önem taşıyor. Washington, Eylül ayı içinde hormonlu ABD sığırı ile ABD muzu ithal etmeyi reddeden AB ülkelerine karşı yaptırım uygulamaya hazırlanıyor.

       WTO, hormonlu sığır ve muz ithalatı konusunda geçtiğimiz aylarda ABD’ye hak vermiş ve AB ambargosundan kaynaklanan zararını telif etmesi için Washington’a yaptırım hakki tanımıştı. Washington’un bu yaptırımlar çerçevesinde, Boeing ve diğer ABD uçak sanayi firmaları için ciddi rakip haline gelmekte olan Avrupa uçak konsorsiyumu Airbus’ı hedef alması bekleniyor. Washington uzun suredir, AB devletlerinin dünyanın en büyük sivil taşımacılık uçağı olacak Airbus’a ait A3XX’e yönelik kamu yardımlarını WTO’a şikayet etmesi bekleniyor. Böyle bir durumda A3XX’in finansmanı konusunda Airbus’ın büyük sıkıntıya gireceği söyleniyor.

Ntv

29 Ağustos—  Dünya Ticaret Örgütü (WTO) anti-damping yasalarını değiştirmesi için ABD’ye çağrıda bulundu. WTO’nun Cenevre’...