Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Abhazyada sıcak savaşa doğru

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 175
19
Abhazyada sıcak savaşa doğru

12 Ekim—  Abhazya sorunu bağımsızlığın ilk yıllarına dayanıyor. Sovyetler’in yıkıldığı yıllarda Abhazya’da Gürcistan içinde öze...


Abhazya’dan yüz binin üzerinde Gürcü göç etmek zorunda kaldı. Abhazya’da daha sonra barışı sağlamak amacıyla Rus askerleri yerleşti. Abhazya’nın Gürcistan’la tüm ticari ve siyasi bağları da koparıldı. Tiflis tarafından tanınmayan Abhazya, doğrudan Rusya Federasyonu’nun bir güney eyaleti gibi yaşamaya başladı. Aradan geçen 8 yılda Tiflis ve Suhumi yönetimleri sorunu çözemediler.

       

ÇATIŞMALAR ALEVLENDİ

       Bu hafta içinde meydana gelen saldırılar, Abhazya’nın yeniden sıcak bir savaş alanı olabileceğini gösteriyor. Gürcistan, Abhazya içindeki Gürcü köylerinin Rus helikopterleri tarafından bombalandığını öne sürüyor.

       Bağımsızlığı Tiflis tarafından tanınmayan Abhaz yönetimi ise Gürcü savaşçılarının Çeçen militanların desteğiyle bölgeye girdiğini iddia ediyor.

       ’100 Abhaz öldürüldü’ iddiası

       Gürcistan’la Rusya arasında geçtiğimiz yıllarda imzalanan anlaşmalara göre Gürcistan içindeki Rus birlikleri aşamalı olarak çekilmeyi kabul etti.

       Hatta bu üslerden bazıları kapatıldı. Ancak Abhazya içinde halen Rus birlikleri bulunuyor. Tiflis, Rusya’nın Abhazya’daki askeri varlığının kendilerini tehdit ettiğine inanıyor. Hatta Abhazya’daki son çatışmaların Rusya’nın Gürcistan’a geri dönme planlarının işareti olduğuna dikkat çekiyor.

       Uzmanlar, Abhazya’da sıcak bir savaşın çıkması durumunda Gürcistan’ın Abhazya’yı kaybedebileceğinden endişe ediyor. Böyle bir durumda Abhazya’nın -de fakto- Rusya’nın özerk bir bölgesi durumuna gelebileceğini, dolayısıyla Gürcistan’ın toprak bütünlüğünün bozulabileceğini öne sürülüyor.

       Abhazya’nın Gürcistan’dan ayrılması durumunda Güney Osetya ve Ermenilerin çoğunlukta yaşadığı Cevaheti ve Türkiye sınırındaki Acarya’nın da Tiflis’ten ayrılma planlarının gündeme gelebileceği belirtiliyor.

       Gürcistan’daki tüm ayrılıkçı eğilim taşıyan bölgelerin Rusya’yla yakın ilişkileri bulunuyor. Bu durumun bölgedeki enerji projelerini olumsuz etkilemesi mümkün. ancak batı’nın özellikle Türkiye ve ABD’nin Gürcistan’a desteğinin süreceği tahmin ediliyor.

       

       

Ntv

12 Ekim—  Abhazya sorunu bağımsızlığın ilk yıllarına dayanıyor. Sovyetler’in yıkıldığı yıllarda Abhazya’da Gürcistan içinde öze...