Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

AGSPde çatlak sesler

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 20
5
AGSPde çatlak sesler

Avrupa Birliği’nin (AB) kurmayı hedeflediği acil müdahale gücüyle ilgili olarak AB’ye üye ülkeler arasında görüş ayrılıkları belirlemeye b...
       İngiliz yetkililer, Acil müdahale gücüne verilecek asker sayısının kesinleşmesine rağmen, askerleri gönderme emrinin AB tarafından değil, ulusal düzeyde verileceğini ileri sürüyor. Oysa, 20 Kasım 2000 tarihinde düzenlenen güç oluşturma konferansında, AB’ye üye ülkeler, 60 bin askerlik ivedi müdahale gücüne verecekleri kuvvet sayısı, asker miktarı ve güç türünü belirleyerek, bu kuvvetleri AB’nin kontenjanına tahsis ettiklerini açıklamışlardı.

       

GÜCÜ KİM ONAYLAYACAK?

       Güç oluşturma konferasından sonra AB, Nice zirvesinde de, acil müdahale gücünün üstleneceği görevler listesini onaylayıp bu kuvvetlerin AB’nin daimi bir şekilde emrinde olacağını belirtmişti.

       İngiltere ise, AB önderliğindeki operasyonlarda, asker tahsisini üye ülkelerin belirlemesi gerektiğini vurgulayarak, onayın ulusal düzeyde yapılacağını savunuyor.

       Fransa ise, AB’ye tahsis edilen kuvvetlerin kullanımının yine AB’de olacağını, ancak üye ülkelerin, kuvvetleri kullanılıp kullanılmaması konusundaki kararın AB’de oy birliği ile alınması gerektiğini savunuyor.

       Fransa, NATO’daki uygulamanın AB’de de yapılmasını talep ediyor.

       Bir diğer tartışma konusu ise acil müdahale gücünün üstleneceği görevler...

       Petersberg misyonları olarak belirlenen görevlerin tanımlaması oldukça belirsiz. Sözkonusu belirsizlik, başta ABD’deki yeni yönetim ve Türkiye’yi rahatsız ediyor.

       AB’nin kurduğu acil müdahale gücünün görevleri konusunda, kuzey ülkeleri, Almanya, Fransa ve İngiltere arasında görüş ayrılıkları bulunuyor.

       

ACİL MÜDAHALE GÜCÜNÜN GÖREV TANIMI

       Fransa, bu Acil müdahale gücünün görevlerini, barış operasyonları, barış oluşturma operasyonları, insani yardım operasyonları ve kurtarma operasyonları olarak tanımlarken, barış oluşturma adındaki görevin tanımlanmasında da büyük görüş ayrılıkları bulunuyor.

       NATO’nun Kosova’ya düzenlediği müttefik güç operasyonu, ittifak içinde barış oluşturma operasyonu olarak nitelendirilirken, AB’ye üye ülkeler bunu aynı şekilde yorumlamıyor.

       AB’ye üye ülkeler arasında, İsveç, Almanya, Portekiz, NATO barış oluşturma operasyonu’nu, askeri kuvvet kullanmadan, sadece caydırıcı bir Güç ile, çekişen tarafları birbirinden ayırmak, veya, BM’nin öngördüğü barış operasyonlarında yer almak şeklinde yorumluyor.

       Fransa ise barış oluşturma operasyonunu NATO’nun Kosova’ya veya bundan önce Bosna-Hersek’e düzenlediği operasyonlar olarak niteliyor.

       

BÜTÇE TARTIŞMALARI

       AB’ye üye ülkeler arasındaki bir başka görüş ise acil müdahale gücüne aktarılacak bütçe, acil müdahale gücünün maliyeti ve operasyonların mali portreleri...

       AB Genel Sekreteri ve acil müdahale gücünden sorumlu Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, acil müdahale gücünün yıllık bir operasyon bütçesi olmasını talep ediyor.

       Almanya ise, insani yardim operasyonların çok paha bir is olduğuna dikkat çekerken, Fransa, Avrupa komisyonunun ECHO olarak bilinen insani yardım genel müdürlüğünun bütçesinin acil müdahale gücüne aktarılmasını talep ediyor.

       İngiltere ise, yardımların ulusal düzeyde verilmesini öngörüyor.

       Avrupa komisyonu ise ara bir formül geliştirdi.

       Avrupa komisyonunun dış ilişkilerden sorumlu üyesi Chris Patten, Avrupa Birliği’nin acil müdahale gücünün her operasyonuna 12 milyon Euro ayırmayı teklif ediyor. Operasyonların 12 milyon Euro’yu aşmamasını teklif eden Patten, bu meblayı aşan operasyonlar olduğu taktirde zaten AB’nin bunu üstlenemeyeceği varsayıyor.

       Bütün bu tartışmalar ışığında, savunma uzmanları, Avrupa kıtasının savunmasının AB’ye verilmesinin henüz çok erken olduğunu, AB’nin bu sorumluluğu daha uzun bir süre NATO’dan devralamayacağına dikkat çekiyorlar.

       Aynı kaynaklar, Washington’daki yeni yönetimin, AB’nin savunmaya ilişkin oluşumuna iyi bir gözle bakmadığına dikkat çekiyorlar.

       

       

Ntv

Avrupa Birliği’nin (AB) kurmayı hedeflediği acil müdahale gücüyle ilgili olarak AB’ye üye ülkeler arasında görüş ayrılıkları belirlemeye b...