Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Akarcalı: Şalk davadan çekilmelidir

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 431
98
Akarcalı: Şalk davadan çekilmelidir

ANAP içinde DGM Savcısı Talat Şalk’a tepki sürüyor. ANAP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı da genel bakanı gibi Şalk’ın tarafsızlığı...


Bülent Akarcalı, partisinin Başkanlık Divanı toplantısı için genel merkeze gelişi sırasında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

        Akarcalı, bir gazetecinin “Talat Şalk’ın, ANAP’a yönelik suçlamalarının olduğunu” ifade etmesi üzerine, bir savcının her şeyden önce hukukun tarafında olması gerektiğini söyledi.

        Savcı Şalk’ın dünkü “tarafsızlığını kamuoyuna dayandırdığı” konuşmasını hatırlatan Akarcalı, “Bu, eski baro başkanı Turgut Kazan’ın da dediği gibi linç etme anlayışıdır. Bunu ABD’de de zencilere uygulamışlardır. Ama Türkiye hukuk devletidir ve Sayın Savcı’nın dili sürçerek de olsa böyle bir şeyi söylemiş olması tarafsızlığını, itidalini yitirmiş olduğunun çok açık bir delilidir” diye konuştu. Akarcalı, şöyle devam etti:

       “Nasıl ki, Cumhur Ersümer, suçsuz olduğu halde, hukuken kendisine yöneltilen delile dayalı hiçbir suçlama olmadığı halde, sırf siyaseten istifa ettiyse, Sayın Savcı’nın da tarafsızlığını yitirmiş olduğu için ve hukukun sınırlarını iyice aşmış olduğu için, kendisine, hukuka ve adalete olan saygısından dolayı bu davadan kendisini çekmelidir. Bizim kesinlikle, yargıyla bir meselemiz yoktur. Bu, siyasetle yargı kavgası değildir. Olayın bu ölçüde şahsileşmesi, şahsi ilişkiler haline getirilmesi, yargıyı yıpratmaması açısından kesinlikle durmalıdır.”

       

”SİYASETÇİLER DAVRANIŞLARINA DİKKAT ETMELİ”

        “Yıllardır Türkiye’ye pompalanan, ‘İtalya’daki gibi Temiz Eller Operasyonu’nu savcılar yapar’ anlayışının bir özenti haline getirilmesinin yanlış olduğunu” söyleyen Akarcalı, “Biz de siyasetçi olarak aynı şekilde kendi davranışlarımıza da son derece dikkat etmeliyiz. Kendi özeleştirimizi yapmayı bilmeliyiz” dedi.

       Akarcalı, bir gazetecinin, bir milletvekilinin söylediği iddia edilen “Günün birinde o savcıyı alnının ortasından vururlar” yolundaki ifadeleri nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine şunları söyledi:

        “Böyle bir sözün değil söylenmesi, düşünülmesi dahi kabul edilemez. Bu söz söylenmişse kesinlikle kınarız. Bu sözü söylediği iddia edilen milletvekili, herhalde böyle bir söz söylemediğini ya da söylediğinin bu anlama gelmemesi gerektiğini belirtecek açıklama yapar. Nasıl ki böyle bir sözü söyleyen partiyi temsil etmiyorsa, aynı şekilde yargı tarafından yanlışlık yapan kişi yargıyı temsil etmez.”

       

DEDELEK: ŞAKA YAPTIĞINI ZANNEDİYORUM

        Gazetecilerin aynı yöndeki sorusuna, Grup Başkan Vekili Yaşar Dedelek ise “Şaka yaptığını zannediyorum” karşılığını verdi. Dedelek, “ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ın arasında gerilim olduğu” yolundaki söylentilerin hatırlatılması üzerine de Tantan’ın, Yılmaz’ın Bakanlar Kurulu’nda görev verdiği bir kişi olduğunu söyledi. Dedelek, “Genel Başkan ile bir gerilim yaratmasına imkan yoktur, ortada bir şey yok” diye konuştu.

       

Ntv

ANAP içinde DGM Savcısı Talat Şalk’a tepki sürüyor. ANAP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı da genel bakanı gibi Şalk’ın tarafsızlığı...