Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Almanyanın göçmene ihtiyacı var

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 601
13
Almanyanın göçmene ihtiyacı var

23 Aralık—  Gerhard Schröder, bir gazeteye yaptığı açıklamada, 2001 hedeflerinin arasında ülkeye daha fazla göçmen çekmek olduğunu söyledi....
       Bazı muhafazakarların her yıl Almanya’ya 90 bin mültecinin gelmesine karşı önlem alınması talebini kabul etmeyen Schröder, “Siyasi mültecilere yerleşme hakkı verme konusunda cömert olmalıyız” dedi. Schröder, “Göçmenler için de daha net politikalar uygulamalıyız. Onlara ihtiyacımız var. Birkaç ay içinde bu konuda somut öneriler getirip süratle yasa çıkartacağız” diye konuştu.

       Güçlü ekonomisi nedeniyle tüm dünyadan göçmen çeken Almanya’da son 10 yıl içinde yabancı nüfus dört milyondan yedi milyona çıkmış, ve yabancılara karşı ırkçı saldırılarda büyük artış gözlenmişti.

       Aslında Schröder’in, Almanya için çok hassas bir konu olan göçmen meselesini 2002 seçimlerinden önce gündeme getirmeyi düşünmediği, fakat muhafazakar muhalefetin göçmen düşmanı duyguları kışkırtmaya çalışması nedeniyle bu konuya eğildiği yorumu yapılıyor.

       Schröder, Almanya’nın göçmenler konusunda daha modern ve esnek olması gerektiğini söyledi. Muhafazakarları ise 90 yıllık vatandaşlık yasasında reform yapılmasını engelledikleri için eleştirdi.

       Schröder, ayrıca Avrupa Birliği’nin Doğu Avrupa’ya doğru genişlemesinin öneminin altını çizdi ve bir diğer gündem maddesinin bu olacağını belirtti. Almanya Başbakanı, tüm bu çabalara rağmen Doğu Avrupa’dan gelen işçilerin engellerle karşılaşmadan çalışması için yedi yıllık bir geçiş süreci gerektiğini de sözlerine ekledi. Schröder, “Elbette kapıları sonuna kadar açamayız, sınırlı sayıda insanın geleceği esnek bir geçiş dönemine ihtiyacımız var” dedi.

       

Ntv

23 Aralık—  Gerhard Schröder, bir gazeteye yaptığı açıklamada, 2001 hedeflerinin arasında ülkeye daha fazla göçmen çekmek olduğunu söyledi....