Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Altınbilek: Enerjide Haziran ayı kritik

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 315
56
Altınbilek: Enerjide Haziran ayı kritik

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Doğan Altınbilek, enerjide kritik durumun sürdüğünü belirterek, Haziran’da enerji tüketiminin arttığı ortamda bara...


DSİ Genel Müdürü Doğan Altınbilek, enerjide geçen yıla göre kötü durumda olunduğunu belirterek, Fırat Nehri’ndeki barajların bu sene dolmayacağını söyledi. Altınbilek, “Geçen yıl ürettiğinden de daha az elektrik üretecek. Enerjide bıçak sırtı durumdayız. Arz talep dengesi birbirlerine çok yakındır. Herhangi bir santral arızaya girdiği takdirde kesinti yapmak sözkonusu olacak. Fakat bunun olmamaıs için büyük gayret gösteriliyor” dedi.

       Elektrik Piyasası Kanunu’yla DSİ’nin elindeki 19 barajın Elektrik Üretim Şirketi’ne devredileceğini söyleyen Altınbilek, devrin hangi şekilde yapılacağına yönelik bir yönetmelik hazırlanacağını belirtti. Altınbilek’e göre kanunla yeni bir dönem başlayacağını öngörerek, “Bizim tahminimiz DSİ eliyle yapılacak barajların sayısı bu dönemde daha fazla olacak. Devletin tek aktif olacağı alan baraj yapımı olacak” dedi.

       DSİ Genel Müdürü, Manavgat Suyu’na ilgi gösteren İsrail’le anlaşma yapılacağını da söyleyerek, “Bizimle bir su anlaşmasını kesin yapacaklar zannediyorum. Bu arada bir İsrail heyeti yine Nisan ayında Türkiye’ye gelecek ve tanker ihalesiyle ilgili şartnameye son şeklini vereceğini öğrenmiş bulunuyoruz” dedi.

       

ATATÜRK BARAJI’NDAN ŞANLIURFA’YA SU

       Öte yandan Altınbilek, Şanlıurfa içme suyu arıtma tesisi inşaatının hızla sürdüğünü ve 2001 yılının ortalarında, 100-150 bin nüfusluk bölüme içme suyu verileceğini belirtti.

       İsale hattı ve arıtma tesisinin tamamlanmasıyla kentin, 30-40 yıllık içme suyu sorununun tamamen çözüleceğini belirten Altınbilek, şöyle konuştu:

       “GAP kapsamında yapılan barajların en büyüğü olan Atatürk Barajı, sadece Harran ve Şanlıurfa ovalarını sulamakla kalmayarak, Şanlıurfa’daki vatandaşlarımızın evlerine arıtılmış içme suyu da taşıyacak. Böylece kentin içme suyu sorunu çözülmüş olacaktır.”

       Altınbilek, Türkiye’de 200’ün üzerinde baraj, 700’ün üzerinde gölet bulunduğunu ifade ederken, “Harran Ovası tamamen sulanmış durumda. Atatürk Barajı’nın suyunu Mardin’e taşıyacak olan ana kanalın 15. kilometrelik bölümü tamamlandı. Birkaç yıl sonra bu kanal 200 kilometreyi bulacak. Böylece Fırat nehre Harran’dan sonra Mardin’e akacaktır” dedi.

       

Ntv

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Doğan Altınbilek, enerjide kritik durumun sürdüğünü belirterek, Haziran’da enerji tüketiminin arttığı ortamda bara...