Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

ANAP çete suçlarının affına karşı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 88
19
ANAP çete suçlarının affına karşı

ANAP lideri ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, af tartışmalarıyla ilgili olarak, “biz, sadece çete suçlarının af kapsamı dışında bırakılması, ...


Mesut Yılmaz, bir soru üzerine, FP lideri Recai Kutan ile DSP’li Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan arasında, kapatılan Refah Partisi’nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın hapis cezası karşılığında cumhurbaşkanının görev süresinin 5 artı 5 şeklinde düzenlenmesi ile ilgili pazarlığıktan haberi olmadığını söyledi.

       Yılmaz, başka bir gazetecinin “bu konuda haberinizin olmadığını söylediniz. ANAP, by-pass mı edildi?” sözleri üzerine de “biz, daha önce biliyorsunuz bu konuda, partimizin olumsuz görüşüne rağmen bir koalisyon dayanışması içinde af tasarısına destek verdik. O tasarı daha sonra, cumhurbaşkanı tarafından Meclis’e geri gönderildi. Geçen hafta yaptığımız liderler toplantısında, af tasarısının değişik bir kapsamda yeniden Meclis’e getirilmesi hususunda mutabık kaldık. Onun dışında benim bir bilgim yok” diye konuştu.

       

ERBAKAN’IN AFFI

       “5 artı 5 yeniden gündeme mi geliyor?” sorusuna ise Yılmaz, “5 artı 5 de dahil, daha önce Meclis’te Anayasa Komisyonu’nda kabul edilmiş olan bir Anayasa değişikliği tasarısı vardı. Zannediyorum Anayasa’nın birkaç maddesini kapsayan bir değişiklik. Bunun da tekrardan gündeme getirilmesini kararlaştırdık” dedi.

       Yılmaz, “affın kapsamı nasıl olacak. Erbakan af kapsamına giriyor mu?” sorusuna da şu karşılığı verdi:

       “Biz, sadece genel hatlarında anlaştık. Bunun ceza indirimi şeklinde uygulanmasını karara bağladık. Ama detaylı çalışmayı şu anda Başbakanlık’ta yürütüyorlar. Nihai şekline gelince, tekrar üstünde görüşeceğiz.

       Dediğim gibi biz, sadece çete suçlarının af kapsamı dışında bırakılması, onun dışında genel kapsamlı bir af olması konusunda mutabık kaldık. Ama son şekline geldikten sonra tekrar üzerinde görüşeceğiz.”

       

Ntv

ANAP lideri ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, af tartışmalarıyla ilgili olarak, “biz, sadece çete suçlarının af kapsamı dışında bırakılması, ...