Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Ankarada IMF mektubu trafiği

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 190
39
Ankarada IMF mektubu trafiği

IMF Başkanı Köhler’in Başbakan Ecevit’e yazdığı mektup, Ankara’da hemen yankı buldu. Mektubun ayrıntılarını, “Derviş Ankara�...


Ankara’daki hareketlilik, Başbakan Ecevit’in saat 18.00’de oran Sitesi’ndeki evinden ayrılarak Başbakanlık’taki makamına gelmesiyle başladı. Ecevit, burada Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ile görüştü.

  Öksüz: IMF kendini yargılasın

•Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, IMF’nin kendisini yargılaması gerektiğini, IMF idarecileri ve otoritelerinin de kendilerini gözden geçirmeleri gerektiğini kaydetti.

       20 dakika süren görüşmenin ardından, herhangi bir açıklama yapılmazken, saat 19.00’da da Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, İstanbul programını keserek Ankara’ya döndü. Bir süre Başbakanlık’ta Ecevit’le görüşen Özkan; daha sonra da, Hazine Müsteşarı Faik Öztırak’la bir araya geldi.

       Edinilen bilgilere göre, bu toplantılarda, Köhler’in Ecevit’e yazdığı mektuptada yer aldığı ifade edilen, Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu’na devredilen bankaların durumu ve faizlerin yüksekliği ile, Telekom yönetimi konusundaki kaygılar ele alındı.

       

DERVİŞ ERKEN DÖNÜYOR

       IMF ve Dünya Bankası’nın Türkiye’ye verilecek kredileri ertelemelerinin ardından ABD’ye giden Devlet Bakanı Kemal Derviş, programının aksine Ankara’ya bir gün önce dönme kararı aldı. Kemal Derviş’in, bugün öğleden sonra Türkiye’ye ulaşması bekleniyor.

       Derviş’in Türkiye’ye bir gün erken dönmesinde, Başbakan Ecevit’in açıklamaları etkili oldu. Ecevit, basın toplantısında IMF Başkanı Köhler’in mektubundan söz ederek Türkiye’ye dönüşünde Derviş’le birlikte bu mektubu değerlendireceklerini söylemişti. Derviş de bu çerçevede daha önce beklenilenin tersine, programını bir gün önceye alarak cumartesi günü Washington’dan ayrılmayı tercih etti.

       Şimdi Washington’da gözler, Türkiye’nin vereceği yanıta çevrilmiş durumda.

       

Ntv

IMF Başkanı Köhler’in Başbakan Ecevit’e yazdığı mektup, Ankara’da hemen yankı buldu. Mektubun ayrıntılarını, “Derviş Ankara�...