Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Anlamsız korkular öldürebiliyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 534
57
Anlamsız korkular öldürebiliyor

Bir çok kişide gizli kalmış olan fobi hastalığı ileri derecede hayatımızı tehdit ediyor....


Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Kırpınar, fobilerin kişilerde ölüm nedeni olabileceğini belirterek, bu hastalığı taşıyan insanların vakit kaybetmeden tedavi olması gerektiğini söyledi. En son ünlü sanatçı Kemal Sunal’ın uçakta geçirdiği kalp krizi sonucu ölmesi ile gündeme gelen fobi hastalığının çok yaygın olduğunu kaydeden Prof. Dr.Kırpınar, bir çok kişide gizli kalmış olan bu hastalığın ilerlemesi halinde ölümcül olabileceğini belirtti.

       Prof. Dr. Kırpınar, kısaca “anlamsız korku” anlamına gelen fobi hastalığının, kişinin saçma ve gereksiz olduğunu bilmesine rağmen bazı nesne ve durumlardan korkmasından kaynaklandığını, bu durumun da şiddetli ruhsal ve bedensel tepkilerle kendini gösterdiğini vurguladı.

       

RUNSAL VE BEDENSEL BELİRTİLER

       Prof. Dr. Kırpınar, fobisi olan kişilerin korktuğu nesne veya durumlarla karşılaştığında başlayan şiddetli ruhsal ve bedensel belirtilerin aslında strese karşı organizmanın kendini korumasına yönelik savunma olduğunu belirterek, bu tehdit karşısında organizmada dengenin korunması için bol miktarda adrenalin salgılandığını, organların normalden hızlı çalıştığını söyledi.

       Fobi belirtilerinin bedensel ve ruhsal olduğunu anlatan Prof. Dr. Kırpınar. ruhsal belirtileri sıkıntı, huzursuzluk, gerginlik, çevreyi değişiyormuş gibi algılama olarak sıralarken fiziksel belirtilerin kalp atışlarının hızlanması, solunum sayısının artması, göğüs sıkışması, titreme ve sarsıntı hissi, göz bebeklerinin büyümesi ve ağızda kuruluk olduğunu belirtti.

       

“ÖLÜMCÜL OLABİLİR”

       Prof. Dr. Kırpınar, fobi hastalığının bazen ölümcül durumlara neden olabileceğini belirterek, hastanın korktuğu nesne ve durumla karşılaşması anında öncelikle ölüm korkusuna kapıldığını söyledi.

       Fobileri olan kişide kısa vadede şiddetli panik atakları ve aşırı adrenalin salgılanması sonucu oluşan belirtilerin ölüm nedeni olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Kırpınar, özellikle kalp hastalığı, hipertansiyon ve damar sertliği olan kişilerde bu riskin daha yüksek olduğuna dikkat çekti. Fobileri çok ileri boyutlara yükselen kişilerin bu tür durumlarla karşılaşmamaları için tedavi olmaları gerektiğini anlatan Prof. Dr. Kırpınar, özellikle kişinin kendisinde böyle bir durumun varlığını kabullenmesinin şart olduğunu dile getirdi.

       

FOBİ ÇEŞİTLERİ

       Kişilerde fobilerin değişik şekillerde görüldüğünü bildiren Prof. Dr. Kırpınar, en fazla, belirli nesne veya durumlar ile karşılaşmaktan korkma davranışı gösteren “özgül fobiler”in yaygın olduğunu söyledi.

       Kişinin kendini çaresiz hissettiği, birçok ortama girmekten korktuğu durumların da “agorafobi” olarak bilindiğini kaydeden Prof. Dr. Kırpınar, ayrıca bazı insanlarda “sosyal fobi” olarak isimlendirilen, kendinin küçük düşeceği korkusunun bulunduğunu anlattı. Fobik durumların tedavisinin mümkün olduğunu belirten Prof. Dr. Kırpınar, fobilerin hafif türlerinde, kişinin korktuğu şeyin üzerine giderek bunu yenebileceğini kaydetti. Şiddetli fobilerde ise kişişinin, bir psikyatriste başvurması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kırpınar, ilaç veya bilişsel davranış terapi yöntemleriyle fobilerin tedavi edilebildiğini sözlerine ekledi.

       

       

Ntv

Bir çok kişide gizli kalmış olan fobi hastalığı ileri derecede hayatımızı tehdit ediyor....