Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

APECten sonuç çıkmadı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 124
3
APECten sonuç çıkmadı

APEC Zirvesi’nde, dışişleri ve iktisat bakanları toplantısından her zaman olduğu gibi net bir sonuç çıkmadı....


Brunei Sultanlığı’nın Bandar Seri Begawan kentinde, Çarşamba günü başlayacak APEC zirvesinin hazırlığını yapmak için dün biraraya gelen bakanların toplantısı sonunda yayımlanan ortak bildirgede, “çok taraflı ticaret müzakerelerinin en kısa zamanda başlatılması” çağrısı yer alırken, bunun için bir tarih verilmedi.

       Yayınlanan bildirgede, “müzakarelerin başlamasından önce gündem üzerinde anlaşma sağlanması gerektiği” de ifade edildi. Gelişmekte olan ülkeler, Dünya Ticaret Örgütü (WTO) gözetiminde sürdürülen ve geçen yıl Seattle’daki yoğun halk muhalefetinin etkisiyle yaşanan fiyaskodan sonra kesintiye uğrayan ticaret müzakerelerinde gündemin gelişmiş ülkelerin çıkarına düzenlendiğini, müzakerelere yeniden başlamadan önce bu durumun değiştirilmesi gerektiğini savunuyorlar.

       APEC içinde ABD’nin başını çektiği gelişmiş ülkeler müzakerelerin başlaması için 2001 yılı içinde bir tarih belirlenmesi için çaba harcarken, öncülüğünü Malezya’nın çektiği gelişmekte olan ülkeler “APEC’in dünya ticaretinin liberalleştirilmesine geçmeden önce çözmesi gereken birçok konunun bulunduğu, bu nedenle ticaret müzakerelerinin başlangıcı için şu anda bir süre belirlemenin anlamsız olacağı” gerekçesiyle buna karşı çıkıyordu.

       

LİDERLER ÇARŞAMBA GÜNÜ TOPLANACAK

       Dışişleri ve iktisat bakanlarının bugün sona eren hazırlık toplantısının ardından APEC üyesi ülke liderleri Çarşamba ve Perşembe günleri yapılacak iki günlük zirve için Brunei’ye gelecek. Zirvenin APEC’e ve genel olarak uluslararası ticaretin liberalleşmesine verdiği önemle tanınan ABD Başkanı Bill Clinton’ın katılacağı son uluslararası zirve toplantısı olacağı kaydediliyor. Asya, Amerika ve Okyanusya kıtalarından 21 ülkenin oluşturduğu APEC’de şu ülkeler yer alıyor:

       ABD, Avustralya, Brunei, Çin, Endonezya, Filipinler, Güney Kore, Hong Kong, Japonya, Kanada, Malezya, Meksika, Yeni Zellanda, Papua Yeni Gine, Peru, Rusya, Singapur, Şili, Tayvan, Tayland ve Vietnam. APEC üyesi ülkeler birlikte, dünya nüfusunun üçte ikisini, dünya üretiminin yüzde 60’ını ve dünya ticaretinin hemen hemen yarısını temsil ediyor.

Ntv

APEC Zirvesi’nde, dışişleri ve iktisat bakanları toplantısından her zaman olduğu gibi net bir sonuç çıkmadı....