Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Ar-Geye 70 milyon dolar kaynak

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 233
32
Ar-Geye 70 milyon dolar kaynak

Türkiye Teknolojiyi Geliştirme Vakfı, sanayi kuruluşlarına bugüne kadar araştırma geliştirmede kullanılmak amacıyla 70 milyon dolar kaynak kullandırd...


Türkiye İhracatı Geliştirme Vakfı kurulduğu günden bu yana Hazine Müsteşarlığı ve Dünya Bankası fonları ile sanayi kuruluşlarının 102 projesine destek verdi. TTGV’nin, 1996’dan bu yana da sanayi kuruluşlarınca gerçekleştirilen Ar-Ge faaliyetlerini Dış Ticaret Müsteşarlığı kaynaklarıyla desteklediği, bu kaynaktan şu ana kadar 77 projenin desteklendiği bildiriliyor.

       Toplam proje bedelinin en fazla yüzde 50’sine kadar mali destek vermesi nedeniyle TTGV’nin, Türkiye’de 1991 yılından bu yana yaklaşık 160 milyon dolarlık teknolojik geliştirme hacmi yarattığı belirtiliyor. TTGV tarafından desteklenen firmaların çoğunluğunu KOBİ’ler oluşturuyor. Bunların da yarıya yakını 10 yaşın altındaki genç şirketlerden oluşuyor.

       TTGV’nin, 1999 yılından itibaren yürütmeye başladığı Endüstriyel Teknoloji Projesi (ETP) çerçevesinde kullandırılacak toplam fon miktarı, 71 milyon dolara ulaşacak. Bu kaynağın 60 milyon dolar Dünya Bankası ve Hazine Müsteşarlığı tarafından, 11 milyon doları da TTV’nin kendi kaynaklarından sağlanacak. 1991 yılında başlayan Teknoloji Geliştirme Projesinin devamı niteliğindeki Endüstriyel Teknoloji Projesiyle, özel sektör kuruluşlarının teknolojik faaliyetlerinin desteklenmesi planlanıyor.

       Türkiye İhracatı Geliştirme Vakfı aynı zamanda, sanayinin gereksinim duyduğu konularda faaliyet göstermek üzere teknoloji hizmet merkezi kuruluşları, risk sermayesi ortaklıklarının oluşumun ve teknoparkların kurulmasına da destek sağlıyor. TTGV’nin KOBİ’lere teknik ve işletme desteği veren programları destekleyerek, KOBİ’ler arasındaki bilgi alışverişini artırmayı da hedeflediğine dikkat çekiliyor.

       Vakıf, teknoloji geliştirme projelerinin toplam bütçelerinin en fazla yüzde 50’sine ve 2 milyon dolara kadar; teknoloji hizmet merkezleri kurulmasında da projenin yüzde 20’sine ve 1 milyon dolara kadar geri ödemeli kaynak kullandırıyor.

       TTGV, teknopark projelerinde toplam maliyetin yüzde 20’sine kadar ve en fazla 2.5 milyon dolar, teknolojik destek hizmetlerinde KOBİ’lere, proje bütçesinin en fazla yüzde 50’si kadar olmak üzere 10 bin dolara kadar geri ödemesiz mali destek sağlıyor.

Ntv

Türkiye Teknolojiyi Geliştirme Vakfı, sanayi kuruluşlarına bugüne kadar araştırma geliştirmede kullanılmak amacıyla 70 milyon dolar kaynak kullandırd...