Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Araştırma Komisyonu Şaronla görüştü

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 653
162
Araştırma Komisyonu Şaronla görüştü

Araştırma Komisyonu, bugün İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katsav ve İsrail Başbakanı Ariel Şaron tarafından kabul edildi....


Komisyona’na karşı olan ve 28 Eylül’de Doğu Kudüs-Eski Kent’teki Haremüşşerif’i ziyaretiyle çatışmaların başlamasına sebep olduğu öne sürülen Ariel Şaron, tedhişten ötürü Filistin Ulusal Özerk Yönetimi lideri-Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat’ı bir kez daha eleştirdi.

        Komisyon Başkanı Mitchell, yakın zamanda olumlu sonuç alacaklarından umutlu oluduğunu söylerken, 6 Şubat’ta iktidarı İşçi Partisi lideri Ehud Barak’tan devralan Likud (Birleşik) Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Şaron, son 24 saat içindeki bir demecinde, “Araştırma Komisyunu, İsrail’i dünya mahkemesine çıkarmaya çalışan bir hatadır” görüşünü vurguladı.

        AP’ye göre, 434 kişinin öldüğü, 5 bin’den fazla insanın yaralandığı 28 Eylül’den beri süren çatışmaların kaynaklarını saptamak ve İsrail hükümetiyle Filistin Ulusal Özerk Yönetimi arasında barış sürecinin yeniden devam ettirilmesini sağlamaya çalışan Araştırma Komisyonu’nda 9. Cumhurbaşkanı Demirel’in yanı sıra Norveç Dışişleri Bakanı Thorbjörn Jagland ile eski ABD Senatörü Warren Rudman ve Avrupa Birliği’nin Dış Siyaset ve Güvenlik Yüksek Telmsilcisi, NATO’nun eski Genel Sekreteri ve eski İspanya dışişleri bakanı Javier Solana bulunuyor.

        Bölgede 6 aydır süren Filistin İntifadası’nda ölen 434 kişinin 356’sı, çocuk yaştakiler dahil Filistinli. Reuters’a göre ölen Filistinli sayısı 349. Bugünkü çatışmalarda da 1’i İsrailli en az 20 Filistinli yaralandı.

       

DEMİREL: MANZARA İÇ AÇICI DEĞİL

       9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, İsrail-Batı Şeria-Gazze Şeridi’nde 28 Eylül’den beri devam eden çatışmaların esas sebeplerini ortaya çıkarmak için BM-ABD öncülüğünde kurulan Araştırma Komisyonu’nun 5 elemanından biri olarak, Komisyon’un bugünkü son durağı Kudüs’ten Ankara’ya döndü.

        Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirel, manzaranın iç açıcı olmadığını söyledi. İsrail’deki yeni hükümetin Komisyon’a sıcak bakmadığının hatırlatılması üzerine Demirel, “Komisyonu biz kurmadık. Kuruluşu sırasında İsrail’de başbakan Ehud Barak vardı. Ancak devletlerde devamlılık esastır. Şaron (yeni başbakan), görüşmelerimiz sırasında bize nazik ilgi gösterdi” dedi.

        Demirel, Komisyon’un arabulucu rolü olmadığını da vurgulayarak, amaçlarının tedhişin durması ve bir daha tekrarlanmaması olduğunu hatırlattı. Üyesi bulunduğu komisyonun kurulmasına, ilgili taraflarca Mısır’ın tatil beldesi Şarm El Şeyh’te karar verildiğini hatırlatan Demirel, 20 Mart’ta gittiği Filistin ve İsrail topraklarında çeşitli görüşmelerde bulunduklarını anlattı. İsrail Cumhurbaykanı Moşe Katsav ve Başbakan Ariel Şaron ile bugün Kudüs’te buluşan Demirel, Komisyon’un çalışmalarına hem İsrail hem de ABD’deki iç gelişmeler nedeniyle ara vermek zorunda kaldıklarını söyledi.

       

BARIŞIN KIYMETİ

        Demirel, görüşmeleri sırasında Komisyon olarak barışın değerini anlattıklarını ve lazım gelen telkinlerde bulunduklarını söyledi, Nisan ayı içinde çalışmaları hakkında bir rapor tanzim edeceklerini söyleyen Demirel, “manzaranın iç açıcı olmadığını” ifade etti. Barış sürecinin taraflara olduğu kadar Türkiye için de çok büyük önem taşıdığnıı belirten Demirel, Türkiye’nin diğer ülkelerle de işbirliği yaparak pek çok adım atabileceğini belirtti. Soruna taraf İsrail ve Filistin Ulusal Özerk Yönetimi’nin güveni bulunduğunu belirten Demirel, “Şimdi şartlar ağır ama hiçbir siyasi olay bir neticeye bağlanmadan devam etmez” dedi.

       

KOMİSYON ÜYELERİ

        İsrail-Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde 6 aydır süren, çocuk yaştaki Filistinliler dahil büyük bölümü Filistinli 430 kişinin öldüğü çatışmaların esas nedenlerini saptamak üzere İsrail’de temaslarda bulunan komisyonun başkanlığını eski Amerikalı Senatör George Mitchell yapıyor. Mitchell, Kuzey İrlanda’da barış sürecini başlatan arabulucu ve iki İrlandalı lidere 1998 Nobel Barış Ödülü’nün verilmesine vesile olan kişi. Araştırma Komisyonu’nda 9. Cumhurbaşkanı Demirel’in yanı sıra Norveç Dışişleri Bakanı Thorbjörn Jagland ile eski ABD Senatörü Warren Rudman ve Avrupa Birliği’nin Dış Siyaset ve Güvenlik Yüksek Telmsilcisi, NATO’nun eski Genel Sekreteri ve eski İspanya dışişleri bakanı Javier Solana bulunuyor.

       

       

       

Ntv

Araştırma Komisyonu, bugün İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katsav ve İsrail Başbakanı Ariel Şaron tarafından kabul edildi....