Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Arnavutluk İçişleri Bakanı Ankarada

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 720
131
Arnavutluk İçişleri Bakanı Ankarada

Arnavutluk İçişleri Bakanı İlir Gjoni, Makedonya’daki çatışmalar konusunda Arnavutluk’un yaklaşımının belli ve kesin olduğunu belirterek, ...


İki bakanlık arasında sürdürülen karşılıklı güvenlik işbirliği anlaşması çerçevesindeki çalışmaların da giderek geliştiğine dikkati çeken Tantan, “Heyetler arası görüşmelerde güvenlik güçlerinin karşılıklı bilgi alış-verişinde bulunmasının yanında, Arnavutluk’taki güvenlik güçlerinin eğitimlerinin ihtisaslaşan bir yapıya kavuşması noktasında her türlü destek verilecektir. Ayrıca bölgenin güvenliği açısından sınır aşan suçlarla mücadelede ortak çalışma ve bu ortak çalışma için teknoloji ve eğitim desteği sağlanacaktır” diye konuştu.

        Arnavutluk’ta güvenlik ortamının sağlanmasının sadece Arnavutluk açısından değil, bölge açısından da son derece önemli olduğunu vurgulayan Tantan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Arnavutluk’un gerek güvenliği açısından, gerekse ekonomik açıdan güçlenmesini arzu ettiğini ve bu konuda büyük destek verdiğini dile getirdi. Tantan, Türkiye ile Arnavutluk arasındaki gelişmelerin devam etmesi dileğinde bulundu.

       

KAÇAKÇILIK VE ORGANİZE SUÇLARDA İŞBİRLİĞİ

        Arnavutluk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı İlir Gjoni de, Türkiye’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Konuk Bakan, Türk halkına, Arnavutluk halkı ve hükümeti olarak bugüne kadar verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Gjoni, işbirliği protokolü çerçevesinde, Türkiye İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı yardımların lojistik ve eğitim alanında, polis teşkilatı kadrolarının ihtisasında ve bilgi alışverişi konularında ağırlık kazandığını ve diğer konularda da önemli ilişkiler kurulduğunu söyledi. Türkiye ile organize suçlar ve kaçakçılıkla mücadele konularında da işbirliğine gidileceğine işaret eden Gjoni, “Şu anda Arnavutluk geçici acil durumunu geçirmiştir. Türkiye’den aldığımız yardım ve yaptığımız işbirliği, çalışmalarımızın kalitesini çok yükseltti. Biz, şimdi, mütevazı bir şekilde bir işbirliği sunabiliriz. Bu işbirliğimiz kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele konularında olacaktır” dedi.

       

MAKEDONYA’DAKİ ÇATIŞMALAR

        Bir gazetecinin, “Arnavutluk’un Makedonya sınırında yoğun çatışmalar var. Görüşmelerde bu konu da gündeme geldi mi” sorusu üzerine Konuk Bakan, şunları kaydetti:

        “Komşu ülke Makedonya’da bir çatışma var ve bu silahlı çatışmaya Arnavutlar da katılmaktadır. Buna rağmen biz Arnavutluk Hükümeti olarak başlangıç noktasından beri kendi yaklaşımımızı açıkladık. Bu yaklaşım belli ve kesindir. Biz, her tür dehşete karşıyız. Makedonya’daki iç sorunların Makedonya içinde çözümlenmesini dileriz. Türk Hükümeti, Makedonya Hükümeti’ne somut bir şekilde destek vermiştir ve somut bir şekilde işbirliğine girmiştir. Elinden geldiği kadar oradaki durumu yatıştırmaya çaba göstermiştir. Makedonya’da tanınan siyasi Arnavut partilere barış mesajları vermiştir. Çünkü onlar Makedonya’nın içinde siyasi kurum olarak tanınmaktadır.

        Arnavutluk Hükümetinin yaklaşımı ise hem Makedonya Cumhurbaşkanı’ndan hem de Makedonya Hükümeti’nden olumlu bir şekilde değerlendirilmektedir. Biz bu siyasi çizgiyi devam ettireceğiz. Fakat, bizim düşüncemize göre, Makedonya’daki güç, oradaki sorunları çözemez. Makedonya’daki halkın, orada yaşayan bütün etnik halkların bir araya gelip oturması lazım. Oradaki iktidar, reformları daha da hızlandırmalı ve uygun çözümleri bulmalı. Biz Arnavutluk olarak, oradaki durumdan çok kaygılıyız. Ayrıca, sivillerin hayatından kaygılıyız. Son dönemde, Türkiye’ye Makedonya’dan göç eden çok insan var. Aşağı yukarı o kadar insan da Arnavutluk ve Kosova’ya kaçtı. Orada bir etnik temizlik yaşanmaması için biz dikkatli davranıyoruz. Bu durum yakında çözülecektir.” Tantan ve Gjoni, açıklamalarının ardından Türkiye-Arnavutluk Güvenlik ve İşbirliği Protokolü’nü imzaladılar.

       

Ntv

Arnavutluk İçişleri Bakanı İlir Gjoni, Makedonya’daki çatışmalar konusunda Arnavutluk’un yaklaşımının belli ve kesin olduğunu belirterek, ...