Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Asker tezkeresine iptal isteği

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 303
25
Asker tezkeresine iptal isteği

Saadet Partisi (SP), yeterli imza bulurlarsa, Meclis’in yurt dışına asker gönderilmesine ilişkin kararının iptali için Anayasa Mahkemesi’n...


SP Genel Başkan Yardımcısı Teoman Rıza Güneri, çarpışmak üzere bir başka ülkeye asker gönderilmesine karşı olduklarını belirterek, gerekli olan 110 imzanın toplanması halinde, Başbakanlık Tezkeresi’nin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi.

       Güneri, Parlamento’da düzenlediği basın toplantısında, SP Başkanlık Divanı’nın bugün yaptığı toplantıda aldığı kararları açıkladı.

       Yurt dışına asker gönderilmesi ile ilgili Başbakanlık Tezkeresi’nin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını bildiren Güneri, şu ana kadar 48 imza toplandığını, başvuru için gerekli 110 imzanın tamamlanabilmesi için diğer partilerin milletvekilleriyle de temasa geçerek destek isteyeceklerini söyledi. Güneri, “Tezkereye 101 ret çıkmıştı ama 100’e yakın milletvekili de katılmadı. Gerekli imzanın toplanacağını umuyorum” dedi.

       

UÇSUZ BUCAKSIZ BİR YETKİ

       Güneri, Anayasa Mahkemesi’ne iptal başvurusunda dayanaklarının ne olacağının sorulması üzerine, Başbakanlık Tezkeresi’nin kapsam, sınır ve zamanının belirsiz olduğunu ifade ederek, “Alınan izin, uçsuz bucaksız bir yetki... İstenirse, 10 yıl kullanılabilir” görüşünü savundu. Güneri, bir başka soru üzerine, başka bir ülkeye çarpışmak üzere asker gönderilmesine karşı olduklarını yineleyerek, terörün uluslararası hukukun hakim kılınarak önlenmesi taraftarı olduklarını kaydetti. “Terörle mücadele için diplomatik yollar kullanılarak , uluslararası hukuk geliştirilebilir” diyen Güneri, aksi “takdirde hakimi, savcısı ve mağduru tek ülke olan bir anlayışla” kalıcı barışın tesis edilemeyeceğini öne sürdü.

       

İRTEMÇELİK: İPTAL EDİLSİN

       ANAP’tan ayrılan İstanbul bağımsız milletvekili Mehmet Ali İrtemçelik, hükümetin yurt dışına asker göndermek için aldığı yetkinin hemen iptal edilmesini istedi. Tezkere için Anayasa Mahkemesi’ne iptal davası açılamayacağını hatırlatan İrtemçelik, “ortada açık bir Anayasa ihlali var” dedi.

       İrtemçelik, egemenlik yetkisinin millet adına sadece Meclis tarafından kullanılabileceğini belirterek, Meclis’in de bu yetkiyi ancak olağanüstü hallerde ve kısmen devredebileceğini vurguladı.

       Ortada açık bir anayasa ihlali olduğunu savunan İrtemçelik, yetki kararlarının da iptali dolayısıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurulamadığını hatırlattı. İrtemçelik, yurt dışına gönderilen askerlerden bir tanesi dahi şehit olduğunda yetki devri kararını özürlü oluşu nedeniyle hesabı verilemeceğini söyledi.

Ntv

Saadet Partisi (SP), yeterli imza bulurlarsa, Meclis’in yurt dışına asker gönderilmesine ilişkin kararının iptali için Anayasa Mahkemesi’n...