Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

ASO Başkanından bankacılık sektörü eleştirisi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 118
27
ASO Başkanından bankacılık sektörü eleştirisi

ASO Başkanı Zafer Çağlayan, bankacılık sektörünün uyguladığı faizleri eleştirirken, “Bankacılık lobisi, faizlerin düşmesinden memnun olmayacaktı...


Çağlayan, ASO meclis toplantısında yaptığı konuşmada, halkın, enflasyonla mücadelenin maliyetleri ve çekilecek sıkıntılar konusunda yeterince aydınlatılmadığını, toplumda fazla bir sıkıntıya katlanılmadan enflasyonun düşeceği yönünde bir beklenti oluştuğunu vurguladı.

       Çağlayan, ekonomik gelişmeleri değerlendirdiği konuşmasında, İSO 500 araştırması ve ASO’nun “Ankara Sanayiinde Durum Tespiti ve Beklentiler” anketine ilişkin bilgiler verdi.

       Çağlayan konuşmasında bankacılık sektörünün uyguladığı faizler konusuna değinirken, geçen yıl yüzde 140-150 faiz ile borçlanıldığını hatırlatarak, faizlerin bu yıl için yüzde 30’lar seviyesine düşeceğini rüyasında bile görse inanmayacağını ifade etti. Çağlayan bankacılık sektörünü eleştirirken, “bütün istikballerini, geleceklerini devletin borçlanmasına göz diken ve yüzde 140-150 gibi faizlerle para satan bankacılık lobisi, faiz lobisi, bugünkü faizlerin düşmesinden elbette ki memnun olmayacaktır” dedi. Faizlerin düşmesi sonucunda 2001 yılında devletin iç borç faizi olarak 15 milyar dolar daha az para ödeyeceğini anlatan Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yani diğer bir deyişle geçtiğimiz yıllarda çok yüksek karlar elde eden ve bunları açık açık her yerde ifade eden bankacılık lobisi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 15 milyar dolar daha az faiz ödemesinden dolayı, 15 milyar dolar daha az kar edecekler. Onun için bu onları memnun etmeyecektir. Bu faiz lobisinin önümüzdeki günlerde çeşitli entrikalar içine gireceği konusunda şüphelerini özellikle ifade etmek için bunları söylüyorum”

       

‘İSRAF BÜROKRASİ DİKTATÖRLÜĞÜ VAR’

       Türkiye’de enflasyonun devlet israfından kaynaklandığını anlatan Çağlayan, kamuda israf ve vurdumduymazlık önlenemediği sürece enflasyonda istenen seviyenin yakalanmasının mümkün olmadığını vurguladı. “Maalesef Türkiye’de israf ve bürokrasi diktatörlüğü vardır” diyen Çağlayan, bu yıkılmadığı devlette ve maliyede şeffaflık sağlanamadığı sürece, herşeyin bu şekilde yaşanacağını kaydetti.

       Çağlayan “eğer elektronik ortamda, devlet kasasından ne çıktığını görebilse ortada ne fil kalır, ne balina” diye konuştu. Türkiye’de yaşanan deprem sonrasında alının deprem vergileri, bedelli askerlik, iç ve dış yardım adları altında bir takım paraların toplandığını ancak kimden, ne zaman, ne kadar, ne alındığını ve bunların nereye, nasıl, ne zaman ve ne kadar harcandığının belli olmadığını belirterek, bu bilgilerin bir an önce açıklanmasını istedi.

       Çağlayan, “açıklayın ki itibarınızı kurtarın. Hem de görevinizi yapın. Bunları IMF sormadan siz bize açıklayın” diye konuştu. Devlet hesabını, ancak rakamları elektronik ortamda takip ederek yapabileceğini ifade eden Çağlayan, bu bilgilerin elektronik ortama aktarımı ile yatak başına düşen sağlık harcamalarından, kişi başına yapılan eğitim harcamalarına, kilometre başına yapılan yol ödemelerine kadar bütün harcamaları, elektronik ortamda görmenin mümkün olacağını bildirdi. Çağlayan “aksi halde uygunsuzluklar, yolsuzluklar, vurdumduymazlıklar devam eder gider. Bir körler, sağırlar diyalogu sürer gider” dedi.

       

ASO’NUN ANKETİ

       ASO’nun 26 sektörde faaliyet gösteren 971 denekten, 143’nün cevap verdiği, “Ankara Sanayinde Durum Tespiti ve Beklentileri” anketleri ile ilgili de bilgi verdi.

       Anket sonuçlarına göre 1999 yılında derin bir yara alan Ankara Sanayinin, 1998 yılındaki düzeyi yakalamak için daha çok mesafe alması gerektiğini, ancak finansman sorunlarının bu canlanmanın önünü tıkadığını ortaya koyduğunu bildirdi. Ankete göre 2000 yılının ilk çeyreğinde üyelerinin yüzde 34’ünün üretimlerinin arttığını belirtirken, bu oranın ikinci çeyrekte yüzde 47’ye ulaştığını kaydetti.

       Ankete cevap veren üyelerin yüzde 37’sinin 2000 yılının birinci çeyreğinde, yüzde 45’inin ise ikinci çeyreğinde iç satışların arttığını bildirdiklerini belirten Çağlayan, 2000 yılının ikinci yarısında iç satışların artacağını, bekleyenlerin oranının ise yüzde 57.5 olarak belirlendiğini vurguladı.

       Dış satışlarda ise 2000 yılının birinci çeyreğinde artış kaydeden üye oranı yüzde 30 iken, ikinci çeyrekte bunun yüzde 28’e düştüğünü de anlatan Çağlayan, yılın ikinci yarısında dış satışların artacağını umanların oranının ise yüzde 43 olarak saptandığını bildirdi.

       Çağlayan konuşmasının son bölümünde arabesk bir ifade ile ASO üyelerinin “yıkılmadık ayaktayız” dediklerini belirterek, “ekonomide ve sanayide balayı dönemi bitmiştir. Artık bu gerçekle yaşamalıyız. Enflasyonla mücadele ederken bu gerçeği gözardı edemeyiz” dedi. Çağlayan ayrıca İSO’nun Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu içinde ASO üyelerinin yeri konusunda da bilgiler verdi.

Ntv

ASO Başkanı Zafer Çağlayan, bankacılık sektörünün uyguladığı faizleri eleştirirken, “Bankacılık lobisi, faizlerin düşmesinden memnun olmayacaktı...