Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Asyada kredi daralması tehdidi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 860
6
Asyada kredi daralması tehdidi

Asya pazarındaki büyümenin, Amerikan ekonomisinde görülen yavaşlamanın sert rüzgarlarından etkilenirken, kredilerin daralması ya da kan kaybıyla kısıt...


Asya’da kredi hacminin yeniden genişlemesini başlatmak için mali ve şirketler dünyasındaki reformların hızlandırılması gerektiğine dikkat çeken ekonomistler, “Siyasi bakımdan nankör olan bu görev, sert iniş gerçekleşirse, daha da zorlu olacak” diyorlar.

       Asya’daki ekonomik-mali durum hakkında ihtiyatlı iyimserliklerini koruyan uzmanlara göre, bölgedeki ihracatçıların dayandığı global elektronik devrede bir dizi düşüşlere rağmen, Japonya haricindeki Asya ülkeleri ekonomileri, 2001’de ortalama en az yüzde 6 büyüyecek.

       Türkiye’nin üyesi bulunduğu Asya Kalkınma Bankası’nın (ADB) üst düzey yetkilisi Yoshihiro Iwasaki, “Asya ekonomilerinde tersine, aşağıya dönüş riskleri artıyor, bölgedeki dövizlerden bazılarının değer kaybetmeye devam etmesi nedeniyle, şimdilerde, birkaç ay öncesindekine kıyasla daha ihtiyatlı olunmalı” diyor.

       

YÜKSEK PETROL FİYATLARI RİSKLİ

       Ham petrolün varil fiyatının 30 dolar yerine, altı ay boyunca 35 dolar düzeyini koruması halinde, Asya bölgesi ekonomisinden yarım puan gidecek.

       Yatırım bankası UBS Warburg’un Asya ekonomileri ekibinin raporuna göre, Asya’nın yeniden canlanmasının en endişe verici tarafı, kredilerin artmayışı. Güney Kore ve Tayvan haricinde, Asya’da kredi büyümesi 1996 yılı sonundaki düzeylerinin çok altında.

       Mali kriz sonrasında bankacılık ve mali sektörün temizlenmesi için yoğun miktarlarda kamu parası harcansa da, bankalar çok fazla batık kredi yüküyle uğraştığından, yeni kredi açamıyor.

       Endonezya, Güney Kore, Filipinler, Malezya ve Tayland’da batık kredilerin toplam kredi hacmine oranı yüzde 10’u geçiyor.

       Warburg’a göre, batık kredi oranı tek haneli rakamlara indirilinceye kadar, potansiyel borçluların kredi kalitesine dair endişeleri nedeniyle, yeni kredilendirmeler kısıtlanacak.

       Kredi taleplerindeki zayıflık da ayrı bir sorun.Asya’daki yüksek teknoloji sanayilerinin çoğu hala aşırı ölçüde fazla kapasiteye sahip, dolayısıyla da, yeni yatırımlar için borçlanmaya gerek duymuyor. Borç yükü ağır şirketler ise alacaklı bankaların baskıları altında bulunuyor.

Ntv

Asya pazarındaki büyümenin, Amerikan ekonomisinde görülen yavaşlamanın sert rüzgarlarından etkilenirken, kredilerin daralması ya da kan kaybıyla kısıt...