Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Atinadan Yahudi soykırımı sergisi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 772
108
Atinadan Yahudi soykırımı sergisi

Yunanistan, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından katledilen Yunanlı Yahudiler üzerine Avrupa ve ABD’de dev bir sergi düzenliyor....
       

       Türkiye’yi “Anadolu Rumları’na soykırımı yapmakla” suçlamaya hazırlanan Yunanistan, Avrupa ve ABD’de “Yunanlı Yahudilere karşı soykırımını” anlatan dev bir etkinliğe imza atmaya hazırlanıyor. Yunanistan Basın ve Medya Bakanlığı tarafından organize edilen “Yunanlı Yahudilerin Katliamı : Zulmedenler ve Kurtarıcılar” başlıklı dev sergi ilk olarak 12 şubat Pazartesi akşamı Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi merkez binasında açılıyor.

       

       

AVRUPA KONSEYİ’NDE AÇILIYOR

       Serginin açılışını, Konsey genel sekreteri Walter Schwimmer, Yunan Basın ve Medya Bakanlığı genel sekreteri Yannis Nikolau ve halen Strasbourg belediye başkanlığı görevini yürüten Fransa’nın eski Kültür bakanlarından Catherine Trautmann beraber yapacaklar.

       Avrupa Konseyi binasında 26 şubat tarihine kadar açık kalacak sergide, “Hıristiyan Yunanlıların, İkinci Dünya Savaşı esnasında Yunanlı Yahudileri Nazilerin elinden kurtarışları” fotoğraf, belge ve çeşitli sanat eserleriyle anlatılıyor. Fransızca ve İngilizce hazırlanmış toplam 18 değişik temadan oluşan sergide, “Hıristiyan Yunanlıların Yahudileri kahramanca kurtarışlarına” örnekler de veriliyor . Sergide Yunan devlet arşivleri ile Yunanistan Yahudi Müzesi koleksiyonları kullanılıyor.

       Serginin ilk olarak Strasbourg’da açılmasına gerekçe olarak, “Avrupa’da insan haklarının, adaletin, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nun merkezi” olmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

       

       

ELENİZM PROPAGANDASI

       Serginin açılışına katılacak olan Yunan Basın ve Medya Bakanlığı genel sekreteri Nikolau, açılış öncesi yayınladığı bildiride, “1940 Savaşı, Nazi işgali altındaki ulusal direniş, Yunan vatandaşlarının işgalcilerin hedefi olanlara yönelik yardımı ve dayanışması uluslararası kamuoyunun bilgisine taşınmaya ve hatırlanmaya değer tarihi gerçeklerdir. Zira bu tarihi gerçekler, Elenizmin modern parkurunun yasayan dilimlerini oluşturmaktadır” ifadelerine yer verdi.

       Yunanistan’ın Avrupa Konseyi temsilciliği tarafından sergiye ilişkin yayınlanan bildiride ise, “Sergi, sıradan Yunan vatandaşının manevi değerler ve dini ayrımcılık ötesine kayan dayanışmayla bağını gözler önüne sermektedir; Elen ruhunun büyüklüğü bu olguya sahip olmayı hep bilmiş ve bilmektedir” deniliyor.

       

       

ANTİK ELEN YAHUDİLERİ

       Serginin tanıtım broşürlerinde, “Savaş öncesi Yunanistan Yahudileri Yahudi düşmanlığı nedir bilmiyorlardı” seklindeki ifadelere yer verilmekle birlikte, Osmanlı İmparatorluğu döneminden söz edilmiyor, İspanya Yahudilerinin Osmanlı tarafından ağırlanışına ise hiç değinilmiyor. Buna karşılık, “Sergi, Antik (!) çağdan bu yana Yunanistan’daki Yahudi cemaatlerinin tarihini özetlemektedir” seklinde bir ifade kullanılıyor.

       Sergi Strasbourg’dan sonra Avrupa’nın birçok başkentinde ve ABD’nin çeşitli kentlerinde de düzenlenecek.

       

       

Ntv

Yunanistan, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından katledilen Yunanlı Yahudiler üzerine Avrupa ve ABD’de dev bir sergi düzenliyor....