Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

AYB fonlarından Türkiye de yararlanacak

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 148
22
AYB fonlarından Türkiye de yararlanacak

Avrupa Yatırım Bankası’nın aday ülkeler için ayırdığı 8.5 milyar Euro’luk fondan Türkiye’nin de yararlanması için ön açıldı....


Konuya ilişkin olarak Türkiye’nin AB nezdindeki Daimi Temsilciliği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

       “AYB tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin, AB’nin Katılım Öncesi Kolaylığı olarak adlandırılan ve tüm adayların proje bazında istifadesine sunulan 8,5 milyar Euro’luk fondan ve ayrıca, Gümrük Birliği’ni desteklemek amacıyla taraflar arasında kurulması kararlaştırılan, proje bazında kullanılacak olan 450 milyon Euro’luk Özel Eylem Fonu’ndan yararlanmasına ilişkin işlemlerin tamamlandığı bildirilmiştir.”

       

UZUN VADELİ KREDİ İMKANI

       AYB, AB’nin hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmak amacıyla, uzun vadeli yatırım kredileri vermekle yükümlü bir organ olarak tanıtılıyor. Roma Antlaşması çerçevesinde kurulan ve hissedarlarını 15 AB üyesi ülkenin oluşturduğu AYB’nin Yönetim Kurulu, bu ülkelerin maliye bakanlarını biraraya getiriyor.

       Merkezi Lüksemburg’da bulunan AYB, AB’nin finans pazarlarının gelişmesi amacıyla mali, ekonomik, teknik ve çevresel projelere iyi koşullarda kredi temin ediyor.

       AYB, AB’nin geri kalmış bölgelerine, taşımacılık ve telekomünikasyon gibi AB altyapı projelerine, çevre korunmasına yönelik girişimlere, enerji ve endüstride rekabet gücünü artıracak çalışmalara, küçük ve orta boyutlu işletmelere desteğe öncelik veriyor.

       Banka, AB’nin ikili ilişkisi bulunduğu 120’den fazla ülkeye de yardım ve gelişme kredileri sağlıyor.

       AYB, 1965 yılından bu yana Türkiye’ye 2 milyar Euro’ya yakın kredi fonu sağladı. Bu paranın 600 milyon Euro’luk son bölümü deprem felaketinden sonra gündeme geldi ve onaylandı.

       AYB’nin aday ülkeler için ayırdığı 8,5 milyar Euro’luk fondan, proje bazında, özel sektör de istifade edebilecek. Adayların bu fondan alacakları pay, sunacakları projelerin kabulüne göre değişebilecek.

Ntv

Avrupa Yatırım Bankası’nın aday ülkeler için ayırdığı 8.5 milyar Euro’luk fondan Türkiye’nin de yararlanması için ön açıldı....