Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Babalar ve oğulları

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 457
51
Babalar ve oğulları

İktidarın babadan oğula geçişi monarşilerde yaygın. Ancak Suriye’nin yönetim şekli “cumhuriyet”...























Live Vote is temporarily unavailable.





















       

       Gücün babadan oğula geçişi günümüzde birçok monarşik düzende yaşanıyor. Ürdün, Fas, Bahreyn ve Katar bu konuda ilk akla gelen örnekler. Suriye de “cumhuriyet” ile yönetilmesine rağmen iktidarın babadan oğula geçişine sahne olan belki de ilk ülke.

       Geleceği babası tarafından şekillendirilen ve yönetime hazırlanan diğer tek oğul Beşşar değil. Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in oğlu Uday,



  SURİYE'DE LİDER DEĞİŞİMİ



•Ortadoğu'da neler olacak?



•Gözler Beşşar'da



•Babalar ve oğulları



•Beşşar'ın adaylığı mecliste









Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Müberek’in oğlu Cemal ve Libya lideri Kaddafi’nin oğlu Seif el-İslam da, sürpriz gelişmeler olmazsa babalarının koltuklarına oturacaklar.

       Beşşar’a iktidar yolunu açmak için, Hafız Esad’ın ölümünün hemen ardından toplanan meclis Devlet Başkanı seçilme yaşını küçülttü. Daha sonra da oğul Beşşar’ın ordunun başına getirildiği açıklandı. Bu tür eğilimler, ülkedeki siyasi yapının ne kadar zayıf olduğunun ve siyasetin kurumlaşamamasının en tipik örneği. Çünkü iktidara farklı bir görüşün geçmesi bir anda ülkeyi istikrarsızlığın içine itiyor.

       Siyasi uzmanlara göre 21 Arap ülkesinden 13’ü cumhuriyetle yönetiliyor. Bu 13 ülkedeki demokratik katılım sınırı değişken ve hiçbirinde çağdaş normlara ulaşmamış. Meclisler ise daha çok liderin söylediklerini onaylayan ve uygulayan bir kurum olmanın ötesine geçemiyor.

       Beşşar Esad’ın Devlet Başkanı olmasıyla Arap dünyasındaki genç liderler listesine bir isim daha eklenecek. Son birkaç yılda iktidara gelen genç isimlerden birkaçı; Ürdün Kralı Abdullah (38), Fas Kralı Muhammed (36), Bahreyn Şeyhi Hamad bin İsa El Halife (50) ve Katar Şeyhi Hamad bin Halife El Thani (47)

       

Ntv

İktidarın babadan oğula geçişi monarşilerde yaygın. Ancak Suriye’nin yönetim şekli “cumhuriyet”...