Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Babür Özden: İnternet pazarında Avrupa 5.si olacağız

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 567
4
Babür Özden: İnternet pazarında Avrupa 5.si olacağız

İxir Genel Müdürü Babur Özden, Türkiye’nin 2004 yılında internette Avrupa’nın 5. büyük pazarı olmasının beklendiğini söyledi....


Özden, “1999 yılında 1.5 milyon kullanıcı varken, 2000 yılında 4 milyon kullanıcıya, 2 milyon haneye ulaşıldı” dedi. Türkiye internet pazarının Avrupa’nın en hızlı pazarı olduğunu ifade eden Özden, 2004 yılında Avrupa’nın 5. büyük pazarı olmasının beklendiğini kaydetti.

       Kangurum Genel Müdürü Serdar Kaşıkcı da, Kangurum satışlarının yüzde 56’sının İstanbul’da gerçekleştiğini, müşterilerinin de ağırlıklı olarak 18 ile 44 yaş arasında olduğunu söyledi.

       Kangurum’un operasyonlarında karşılaştığı sorunlara da değinen Kaşıkcı, “E-ticarette tatil yok. Ama geçen 10 günlük bayram tatilinde firmalar tatil yapıyorlar. Bu noktada ne kadar başarılı olunur” şeklinde konuştu. Deppo Genel Müdürü Esra Talu ise Türkiye’nin en büyük e-perakende şirketi olmayı amaçladıklarını anlattı.

       Deppo’nun 2000 yılı Mayıs ayında faaliyete geçtiğini ve bugün sitede 30 bin çeşit ürün bulunduğunu kaydeden Talu, “Bu yıl 100 bin çeşit ürüne ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

       Deppo’yu ziyaret eden her 100 kişiden 2’sinin alışveriş yaparak çıktığını söyleyen Talu, 140 tedarikçi firma ile çalıştıklarını, fiziki tedarikçilerle birlikte büyümeyi hedeflediklerini kaydetti.

       

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

       AT Kearney Paris Ofisi Genel Müdür Yardımcısı Frederic Veyne, şirketlerinin 6 ülkede yaptığı araştırmaya göre, mal alma niyetiyle siteye girenlerin yüzde 85’inin satın almadan çıktıklarını söyledi.

       Bu şekilde müşteri potansiyelinin kaybolduğunu vurgulayan Veyne, internete giren her 3 kişiden birinin işlemini tamamlayamadığını, yüzde 60’ının memnuniyetsiz ayrıldığını kaydetti.

       Açılışını Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayraktar’ın yaptığı konferansın yarınki oturumunda, “Geleneksel perakendecilik-Yeni ekonomi” konuları işlenecek.

       Ayrıca “Yılın alışveriş merkezi” ve “yılın perakendecisi” ödülleri sahiplerini bulacak.

       

FİKRİ MÜLKİYET DAHA ÖNEMLİ

       Konferans’ta konuşan David Lewis Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı David Lewis, “Yeni ekonomi bilginin etrafında dönüyor. Fikri mülkiyet, artık fiziksel mülkiyetten daha önemli” dedi.

       Günümüzde ürün fazlalığı ve global bir pazar ortamı bulunduğuna ve bilgiye kolay ulaşıldığına işaret eden Lewis, modern dünyada müşteri ile ürün arasındaki ilişkinin önemine değindi.

       Lewis, yeni tüketicilerin bireyci, bağımsız, iyi bilgili, ancak çok meşgul olduklarını belirterek, yeni müşteri için güvenilirliğin önem taşıdığını söyledi.

       Yeni tüketicilerin üçte ikisinin daha iyi bir teklife açık olduğunu ifade eden Lewis, “Sıradan bir ürün de olsa, müşteri sadakatini ancak satış sürecinin otantik olmasıyla sağlayabilirsiniz” dedi.

       

YENİ EKONOMİ

       AT Kearney İstanbul Ofisi Genel Müdürü Ulvi Sami de, yeni ekonomide değişmeyecek olan konunun tedarik zincirlerinin varlığı ve bunun etkili yönetilmesi olduğunu söyledi. Sami, yeni ekonomide bilgi ve bunun kullanımının ciddi bir şekilde değiştiğini, yeni ekonomideki faaliyetlerin 7 gün 24 saat açık olduğunu kaydetti.

       Yeni ekonominin şeffaflığı da beraberinde getirdiğine işaret eden Sami, sınırların kalkmasının da bir başka önemli değişiklik olduğunu vurguladı. Sami, “Marka yönetimi, yeni ekonomik ortamda çok daha önemli, daha da önem kazanacak. Çünkü güveni simgeliyor.” dedi.

       Değişimi yaratının teknolojideki gelişmeler olduğuna işaret eden Sami, Türkiye’nin henüz işin başında olduğunu, ekonomisinin gelişmesiyle yeni ekonominin de gelişeceğini kaydetti.

       Bu arada, konferans kapsamında iki gün sürecek bir fuar organizasyonu gerçekleştirildi. Topam 16 firmanın katıldığı fuarda, alışveriş merkezi yatırımcıları ile alışveriş merkezlerine hizmet veren tedarikçi firmalar yer alıyor.

Ntv

İxir Genel Müdürü Babur Özden, Türkiye’nin 2004 yılında internette Avrupa’nın 5. büyük pazarı olmasının beklendiğini söyledi....