Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Bakan Türk Şalk ve ANAPı uyardı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 815
110
Bakan Türk Şalk ve ANAPı uyardı

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, yargı mensupları ile siyasetçilerin tartışmasının her iki tarafa da zarar vereceğini söyledi....


Bakan Hikmet Sami Türk, Beyaz Enerji iddianamesini hazırlayan Akara DGM Savcısı Talat Şalk ile ANAP lideri ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz arasındaki tartışmaya ilişkin soruları yanıtladı. Türk, “yargı mensupları ile siyatçilerin tartışması ne yargıya ne de siyesetçiye yarar. Her ikisi de yıpranır. Savcılar iddianameleri, yargıçlar da kararları ile konuşur. Savcıları hedef göstermek suçtur. Herkes kendi sorumluluğna sahip çıksın” diye yanıt verdi.

       Bakan Türk şöyle dedi:

       “Her iddianın ciddi kanıtlara dayanması, kullanılan her sözcüğün özenle seçilmesi gerekir. Öte yandan, yargı sürecinde savunma çerçevesinde cevaplandırılabilecek iddiaların başka zeminlerde tartışma konusu yapılması doğru değildir. Bu arada bırakınız bir cumhuriyet savcısını, herhangi bir insanı hedef göstermek açıkça suç işlemeye teşviktir, dolayısıyla suçtur. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı, adaletin gereği hukuk devletinin vazgeçilmez ön koşuludur. Bunu sağlamak için herkesin kendisine düşeni yapması ve sağduyulu davranması, yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına zarar verebilecek davranışlardan kaçınması gerekir.”

       Adalet Bakanı Türk, “Savcı Şalk hakkında işlem yapılacak mı?” sorusu üzerine “Gereken yapılacaktır. Bu konuda zaten bakanlığımızda gerekli hazırlıklar yapılmıştır” yanıtını verdi.

       

Ntv

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, yargı mensupları ile siyasetçilerin tartışmasının her iki tarafa da zarar vereceğini söyledi....