Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Baklava sanığı son mahkum da özgür

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 439
108
Baklava sanığı son mahkum da özgür

23 Aralık—  Nizip Cezaevi’nden çıktıktan sonra askerlik işlemi için Askerlik Şubesi’ne götürülen ve 2 Ocak 2001’de Antaly...


Tahliye günü belli olmadığı için cezaevi kapısında ailesinden kimsenin karşılamadığı Subaşı, babası Servet ve annesi Avaş ile hasret giderdi.

       

“ÇOK KORKMUŞTUK”

        Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, yasayı iade etmesi sonrasında hayal kırıklığına uğradıklarını ve çok korktuklarını anlatan Metin Subaşı, “Artık 5 yıl daha af gündeme gelmez, diye moralimiz bozuldu, korktuk. Ama korktuğumuz başımıza gelmedi. Affı çıkaranlara teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Subaşı, cezaya değil, adaletsizliğe katlanamadıklarını söyledi. “Baklava denilince ne düşünüyorsun” sorusuna, “9 yıl hapis” yanıtını veren Subaşı, “bir hata yaptım, başkaları yapmasın” uyarısında bulundu. Subaşı, daha önce böyle bir olaya karışmadığını, bundan ders çıkarıp, bir daha da karışmayacağını sözlerine ekledi.

        Baba Servet Subaşı ise baklava denilince aklına oğlunun 9 yıllık hapis cezası geldiğini, bundan dolayı 3 yıldan beri baklava yemediğini ve hatta baklavacının önünden geçerken dahi rahatsız olduğunu kaydetti. Servet Subaşı, oğlunun cezaevinden çıkması nedeniyle ikram edilen baklavayı bütün ısrarlara karşın yemezken, Metin Subaşı gazetecilerin istemini gönülsüz olarak kabul edip, bir dilim baklava yedi.

       

OLAY

       Gaziantep’te, 10 Ağustos 1997’de, Bayram Sarıbaş’ın işlettiği Güllüoğlu Baklavaları işyerine, kapıyı kırarak giren Metin Subaşı, Ali Keklik, Ali Avcı ve Levent Hamurcu, daha sonra yakalanmış ve Gaziantep 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nce 9’ar yıl hapis cezasına mahkum edilmişti. Sanıklardan, olay tarihinde 18 yaşından küçük olan Ali Keklik, Ali Avcı ve Levent Hamurcu’nun cezaları daha sonra 6’şar yıla düşürülmüş, yerel mahkeme, kararı Yargıtay’ca da onanmıştı. Cezasını tamamlayan sanıklardan Ali Avcı ve Ali Keklik Elazığ Çocuk Islahevi’nden, Levent Hamurcu ise Gaziantep Oğuzeli Cezaevi’nden daha önce tahliye edilmişlerdi.

       

Ntv

23 Aralık—  Nizip Cezaevi’nden çıktıktan sonra askerlik işlemi için Askerlik Şubesi’ne götürülen ve 2 Ocak 2001’de Antaly...