Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Barak ve Arafat yanıt hazırlıyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 253
46
Barak ve Arafat yanıt hazırlıyor

ABD Başkanı Bill Clinton’ın barış önerilerine cevap verilmesi için saptadığı süre yarın akşam dolarken İsrail ve Filistin yönetimi verecekleri c...


İki tarafın da cevabının ne olacağını bilmediğini belirten Barak, “Şimdi kabul ettiğimi söylesem, Arafat her şeyi cebinde sanacak. Hayır dersem, Arafat’a hayır demekle tüm sorumluluğu İsrail’e yıkma şansını vermiş olacağım” diyerek, herhangi bir yükümlülük altına girmeden topu Arafat’a atmış oldu.

        Barak yarın sabah güvenlik kabinesi toplayarak son kararı vermeye çalışacak. Filistin lideri Yaser Arafat ise dün Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile görüştükten sonra önerilerin net olmadığını açıklamıştı. Bugünkü kabine toplantısı sonrasında da Arafat’ın sözcüsü Nebil Abu Rudeyna “Öneriler net değil. Açıklama isteyeceğiz” dedi.

        İsrail basınına göre, her iki lider de Clinton’a “Hayır” demenin maliyetini karşılamaya hazır değiller, ancak kamuoyu baskısı nedeniyle kesin bir “Evet” demeleri de zor. Bu nedenle “Evet ama” diyerek değişiklik isteyecekler. Clinton’ın ise sadece küçük bazı değişiklikleri kabul edeceğini liderlere ilettiği belirtiliyor. Clinton’ın önerilerinin ayrıntıları bilinmiyor. Ancak sızan bilgilere göre temel olarak İsrail’in Harem-üs Şerif’in üst bölümünün ve Doğu Kudüs’ün bir bölümünün egemenliğini Filistinlilere bırakması karşılığında, Filistin tarafı yaklaşık 4 milyon mültecinin geri dönüş hakkından vazgeçecek.

       

İKİ LİDER DE BASKI ALTINDA

        Harem-üs Şerif’in egemenliğinden ödün vermemesi için Barak’a yönelik büyük baskı var. Sağ kesim bunu “satış” olarak nitelendiriyor. Likud lideri Ariel Şaron, seçimleri kazandığı takdirde Barak’ın anlaşmasını tanımayacağını açıkladı. Anlaşmanın parlamentonun da onayından geçmesi gerekiyor. Barak tekrar başbakan seçilse dahi parlamento çoğunluğuna sahip değil.

        Arafat açısından da mültecilerin geri dönüş hakkından vazgeçmek çok zor ve riskli bir karar. Böyle bir kararın bir iç çatışmaya yol açabileceği endişesi var. Bazı önde gelen Filistinli politikacılar ve intifadayı yürüten “Ulusal ve İslami Güçler” hareketi Arafat’a mültecilere geri dönüş hakkı tanımayan bir anlaşmayı kesinlikle kabul etmemesi çağrısı yaptılar. Arafat’ın böyle bir karar almasının, halen Batı Şeria ve Gazze’de kamplarda yaşayan mültecilerin yanı sıra Lübnan, Ürdün ve Suriye’de yaşayan mültecileri de ayağa kaldırmasından endişe ediliyor. Lübnan, Filistinli mültecileri daha fazla barındırmak istemediğini belirterek Arafat’ı böyle bir karar almaması için uyarmıştı.

        Arafat’ın Clinton’dan, mültecilerin yerlerinden edilmesi konusunda sorumluluk ve ilke olarak da olsa geriye dönüş hakkını kabul etmesini isteyeceği belirtiliyor. İsrail 1948’de İsrail devleti kurulurken evlerinden ayrılmaya zorlanan Filistinli mültecilerin olası tazminat davalarını engellemek için hiç bir sorumluluk kabul etmek istemiyor. 4 milyon Filistinlinin şu anda İsrail topraklarında bulunan evlerine geri dönmeleri fikri ise sol kesim tarafından bile “Bu İsrail’in sonu olur” şeklinde yorumlanıyor.

       

BEN AMİ: ULASLARARASI GARANTİ GEREKİR

       İsrail Dışişleri Bakanı Şolomo Ben Ami, Filistinlilerle yapılacak barış anlaşmasının uluslararası garantileri gerektirdiğini söyledi.

        Ben Ami, İsrail devlet televizyonunda yayınlanan bir programda yaptığı konuşmada, Filistinlilerle yapılacak barış için uluslararası kontrol mekanizmalarının oluşturulması ve Ürdün sınırı boyunca uluslararası gücün konuşlandırılması gibi bazı uygulamaların yürürlüğe girmesi gerektiğini belirtti. İsrailli Bakan, “Uluslararası toplumun bir parçası olmak istiyoruz ve yapılacak barış anlaşması çok yakından izlenmelidir” dedi.

        Filistin tarafı da, İsrail ile yapılacak olası bir barış anlaşmasının uluslararası mekanizmalar tarafından denetlenmesini istiyor. ABD’nin başkenti Washington’da yapılan İsrail-Filistin görüşmelerine katılan Filistin Enformasyon Bakanı Yaser Abdrabbo, 20 Aralık’ta yaptığı yazılı açılmada, “Garanti olmadan varılacak anlaşma etkisiz kalacaktır, böyle bir anlaşmanın imzalanmasıysa tarihi bir suç olacaktır” diye konuşmuştu.

        Bu arada Filistin tarafı, ABD Başkanı Bill Clinton’ın barış teklifine verecekleri cevabi mesajda, teklifle ilgili olarak olumlu ya da olumsuz bir yargıda bulunmayacaklarını, ancak Filistin’in ABD’nin teklifiyle ilgili bazı çekinceleri olduğunun altının çizileceğini belirtti. Filistin lideri Arafat’ın danışmanı Nebil Ebu Rudeyna, Arafat ile yaptığı istişarelerden sonra yaptığı açıklamada, “Filistin liderliği yaptığı çalışmalarda, bu fikirlerin Camp David’de sunulanlardan çok farklı olmadığını belirledi” dedi.

       

       

       

Ntv

ABD Başkanı Bill Clinton’ın barış önerilerine cevap verilmesi için saptadığı süre yarın akşam dolarken İsrail ve Filistin yönetimi verecekleri c...