Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Barak:Arafat şiddeti tercih ediyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 760
65
Barak:Arafat şiddeti tercih ediyor

İsrail Başbakanı Ehud Barak, Filistin lideri Yaser Arafat’ın Hamas gerillalarını serbest bırakmasını eleştirdi...
       İsrail Başbakanı, “Arafat’ın şiddete yönelerek ne yapmaya çalıştığını anlamadığını” söyledi ve bunun “saçma” olduğunu belirtti. Barak, Filistin’in, Arafat’ın serbest bıraktığı Hamas gerillalarının tekrar demir parmaklıklar arasına konulmasını, öldürmeye son ve şiddetin yeniden başlamayacağına daha çok garanti vermeyi kabul etmesinin “iyi bir sonuç” olacağını da söyledi.

        İsrail-Filistin barışına eninde sonunda ulaşılacağına inandığını ifade eden Barak, ancak bunun, “fırsatları değerlendirmede yetersiz kalan ve şiddeti tercih eden” Arafat’ın iktidarında olamayabileceğini belirtti. Barak, komşu Filistinlilerle barışa varmak konusunda hiçbir zaman umutlarını yitirmeyeceklerini, bunun başka bir alternatifi olmadığını kaydederek, “Onlar da biz de sonsuza kadar buradayız” diye konuştu. İsrail Başbakanı, en güvenilir müttefiki olan ABD’yi de roket saldırılarını durdurması çağrısı nedeniyle eleştirdi.

        İsrail, Filistinlileri, dünyanın şefkatini kazanmak için sokağa dökülerek kendilerini kurban durumuna getirmekle suçlarken, Filistinliler bunu reddediyor ve İsrail’i kendilerine karşı aşırı güç kullanmakla itham ediyor. Önceki gün bir grup Filistinli gencin İsrail askerlerini linç etmesinin ardından İsrail, Batı Şeria ve Gazze’ye hava akınları düzenlemişti. Barak ve Arafat, 28 Eylül’den beri devam eden şiddetin sona ermesi için, Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde bugün yapılacak, ABD Başkanı Bill Clinton’ın da bulunacağı zirveye katılmayı kabul etmişlerdi.

       

Ntv

İsrail Başbakanı Ehud Barak, Filistin lideri Yaser Arafat’ın Hamas gerillalarını serbest bırakmasını eleştirdi...