Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Barış çabası bir kez daha suya düştü

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 460
102
Barış çabası bir kez daha suya düştü

28 Aralık—  Ortadoğu barışı için harcanan diplomatik çabalar, bir kez daha sonuçsuz kaldı. Toplantının iptal edildiğine dair açıklama, Mısı...İsrail’in başkenti Tel Aviv’de bir otobüste patlayan bomba, en az 13 kişinin yaralanmasına neden olurken, bölgedeki gerilimi de yükseltti.

       

       Ortadoğu’da 3 aydır süren şiddeti sona erdirmek için planlanan barış görüşmeleri son anda kesildi. Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek’in ise, tasarlandığı gibi Arafat ile görüşeceği bildirildi. Bu gelişmenin ardından, başkanlığının son günlerinde, Filistin sorununu çözüme kavuşturmak isteyen Clinton’ın bir girişimi daha, sonuçsuz kalmış oldu.

       

CLINTON’IN ÖNERİLERİ TARAFLARI BÖLDÜ

       

       Filistinli yetkililer, Amerikan tarafının masaya getirdiği tekliflerin, tatmin edici olmadığına dikkat çekerek, zirvenin gerçekleşmeyebileceğini belirtmişlerdi. İsrail bakanlar kurulu ise, geç saatlere
“Zirve için hala bir şans mevcuttur. Zirvenin yapılabilmesi için en önemli koşul Filistin tarafının olumlu tutum göstermesidir.”

— EFRAIM SNEH

İsrail Savunma Bakanı

       kadar süren toplantısının ardından, Barak’ın zirveye katılmayacak olmasına rağmen, Kudüs’ün statüsüyle ilgili, Clinton’ın getirdiği son önerileri kabul ettiklerini açıkladı. İsrail güvenlik kabinesinin toplantısı sonunda, hükümet sözcüsü David Baker tarafından okunan bildiride, “İsrail hükümeti, Clinton’un önerilerini, üzerinde görüşülecek öneriler temelinde değerlendirmektedir ve Filistin tarafının da böyle değerlendirmesini istemektedir” denildi.

       

       

       

       

Ntv

28 Aralık—  Ortadoğu barışı için harcanan diplomatik çabalar, bir kez daha sonuçsuz kaldı. Toplantının iptal edildiğine dair açıklama, Mısı...